Istnieje przekonanie, że geniuszem trzeba się urodzić. Że nie da się wyuczyć świeżości spojrzenia na problem, błyskotliwości, umiejętności kojarzenia odległych faktów i zjawisk. Po części jest to prawda, ale jednocześnie wiele badań naukowych dowodzi, że umiejętności te można znacznie rozwinąć, bo jedynie 30 proc. talentu jest zdeterminowane genetycznie. Naukowo udowodnionych sposobów rozwijania kreatywności jest bardzo dużo. Poniżej przedstawiamy takie, które z jednej strony są banalnie proste, a z drugiej prawdopodobnie nigdy nie przyszłyby nam do głowy.

 

1. Podkręć poziom dźwięku.

Powszechnie uważa się, że idealne warunki do pracy są wówczas, gdy wokół panuje niezmącona cisza. Jeśli chodzi o myślenie kreatywne, innowacyjne, naukowcy z University of British Columbia odkryli, że wręcz przeciwnie – optymalne warunki stwarza hałas na poziomie 70 decybeli (odgłosy ruchliwej kawiarni lub ulicy). Nasz umysł jest wówczas pobudzany w sposób, który sprzyja twórczej pracy.

 

2. Zaciśnij lewą pięść.

Profesor psychologii Nicola Baumann zaaranżowała eksperyment, w którym jedna grupa osób ściskała piłeczkę lewą ręką, a druga grupa – prawą. Okazało się, że prosta czynność zaciskania lewej dłoni aktywuje układ mózgu związany z myśleniem syntetycznym i intuicyjnym. Zatem zawsze, gdy dostaniesz zadanie poszukania kreatywnych rozwiązań, zaciśnij lewą pięść, a przyjdzie ci to łatwiej.

 

3. Popatrz na dziwny obrazek.

Prostą metodą na podwyższenie swojego potencjału tworzenia nowych, oryginalnych rozwiązań jest wpatrywanie się przez kilka minut w obrazek. Nie jest jednak obojętne, co on przedstawia. Obrazek  - musi być „inny”: ekscentryczny, kuriozalny, dziwaczny, surrealistyczny. W jednym z badań udowodniono, że osoby oglądające tego typu wizerunki – w porównaniu z tymi, które oglądały tradycyjne, realistyczne, kojące obrazki – wyraźnie wykazały się większą liczbą nowych pomysłów i w dodatku te pomysły zostały ocenione jako 25 proc. bardziej twórcze.