Trzeci zgon w raporcie o szczepieniach na COVID-19 w Polsce. Ponad milion zaszczepionych

Trzy przypadki śmierci odnotowano w raporcie Ministerstwa Zdrowia o niepożądanych odczynach poszczepiennych po podaniu szczepionki przeciwko COVID-19. Jedna ze śmierci nie miała związku z otrzymaniem przez pacjentkę szczepionki – poinformowali lekarze. W innym przypadku mówi się o tzw. zespole kruchości.
Trzeci zgon w raporcie o szczepieniach na COVID-19 w Polsce. Ponad milion zaszczepionych

Kolejny, trzeci już zgon, w raporcie o NOP (niepożądanych odczynach poszczepiennych) dotyczy 49-letniego mieszkańca powiatu ciechanowskiego, który zmarł kilka dni po przyjęciu szczepionki. Jak wynika z lakonicznej notatki zawartej w raporcie, 27 stycznia u mężczyzny pojawiły się nagłe duszności, które doprowadziły do spadku saturacji. Pacjent stracił przytomność, doszło do zatrzymania krążenia. Mimo reanimacji, mężczyzna zmarł. 

Na razie Ministerstwo Zdrowia nie potwierdza, czy śmierć 49-latka była związana z otrzymaniem szczepionki. Informacja znalazła się w raporcie zgodnie z wymogami, które nakładają na resort obowiązek raportowania zgonów następujących do 28 dni po szczepieniu. 

W tym przypadku najprawdopodobniej nie mieliśmy do czynienia ze wstrząsem anafilaktycznym, a z tzw. zespołem kruchości – powiedział  immunolog dr Paweł Grzesiowski w rozmowie z „Gazetą Wyborczą”. 

O zespole kruchości możemy mówić, kiedy pacjent ma kruchą równowagę kardiologiczno-pulmonologiczną i pozostaje w „terminalnych okresach chorób przewlekłych” – mówi dr Grzesiowski. Zmarły był pensjonariuszem Domu Pomocy Społecznej. 

– Na świecie mamy już ponad 40 zaraportowanych takich zgonów, najwięcej w Norwegii, gdzie jest to szczegółowo badane. Wszystko wskazuje na to, że mężczyzna z powiatu ciechanowskiego też był takim pacjentem; miał ponad 70 lat, przebywał w domu pomocy społecznej, miał choroby przewlekłe – mówił ekspert.

Niewykluczone, że zostanie przeprowadzona sekcja zwłok mężczyzny, aby ustalić dokładną przyczynę zgonu. 

Śmierć 49-latka to trzeci zgon, jaki znalazł się w raporcie Ministerstwa Zdrowia. Pierwsza zaraportowana śmierć dotyczyła podopiecznego DPS-u w Ostrowinie w woj. dolnośląskim, który zmarł dzień po przyjęciu szczepienia, 20 stycznia. 

Kolejna zmarła to 85-latka z Krakowa. Według informacji przekazywanych przez Ministerstwo Zdrowia jej śmierć nie była wprost wywołana przyjęciem preparatu przeciwko koronawirusowi. Pacjentka miała wiele chorób przewlekłych. Resort informuje o miażdżycy, nadciśnieniu, niewydolności krążeniowej. Zmarła trzy tygodnie po podaniu pierwszej dawki. 

Od początku Narodowego Programu Szczepień do sanepidu zgłoszono 588 niepożądanych odczynów poszczepiennych, z czego 492 miały charakter łagodny. Głównie były to zaczerwienienie  oraz krótkotrwała bolesność w miejscu wkłucia czy podwyższona temperatura. 

W sumie w Polsce zaczepiono już ponad milion osób, z czego 150 tys. pacjentów otrzymało już drugą dawkę. W środę resort zdrowia przekazał, że w rekordowym dniu zaszczepiono łącznie 60 tys. osób. 

Bieżący raport szczepień oraz NOP można znaleźć na stronie Ministerstwa Zdrowia w zakładce Szczepimy Się.