Trzecie spotkanie w ramach Akademii PWN: prof. Zbigniew Bauman

Często mówi się, że współczesna kultura jest w stanie permanentnego kryzysu. Jakie mogą być tego konsekwencje? Czy ten proces to faktycznie kryzys czy tylko zachodzące naturalnie zmiany? Odpowiedzi na te i podobne pytania postara się udzielić prof. Zygmunt Bauman, podczas trzeciego spotkania organizowanego w ramach projektu Akademia PWN: wiedza na łączach.

Spotkanie odbędzie się 27 listopada 2012 roku o godz. 18:30 w Skwerze – filii Centrum Artystycznego Fabryka Trzciny, przy ul. Krakowskie Przedmieście 60a.

Choć książka Kultura jako praxis została napisana niemal trzy dekady temu, nie traci na aktualności. Właśnie dlatego podjęto decyzję o pierwszym polskim wydaniu, które zostało opatrzone obszernym wstępem autora. Wprowadzenie takie ma na celu stworzenie nowego kontekstu dla treści zawartej w dalszej części książki. Kultura jako jeden z faktów społecznych jest bowiem ciągłym procesem, „trwaniem w zmianie” – jak określa to prof. Bauman. Przez trzydzieści lat otaczająca nas rzeczywistość uległa istotnym transformacjom. W zglobalizowanym świecie, w którym cyberprzestrzeń odgrywa ogromną rolę, zagadnienia opisane w książce nabierają nowego wymiaru, choć pytania, które można sobie stawiać, pozostają niezmienne: czy kultura jest uporządkowanym systemem, czy też ma charakter chaotyczny? Jak wyglądają relacje między wspólnotą a jednostką? Jaki wpływ na tożsamość współczesnego człowieka mają wszechobecny konsumpcjonizm i  wielość wartości? Są to przecież fundamentalne dla funkcjonowania każdego z nas zagadnienia.

Pomijając zakres tematyczny spotkania należy zauważyć, że już sama osoba prelegenta czyni je wydarzeniem o wyjątkowej randze. Profesora Baumana nie trzeba nikomu przedstawiać. Jest uważany za jednego z najważniejszych twórców koncepcji „ponowoczesności”,  jego dorobek naukowy cieszy się uznaniem na całym świecie, a przenikliwość swoich koncepcji opiera na wpisaniu ich w szeroki kontekst humanistyczny. Dyskusję z prof. Baumanem poprowadzi  publicysta i dziennikarz Grzegorz Miecugow.

Zakres tematyczny spotkania będzie nawiązywać do książki prof. Zygmunta Baumana Kultura jako praxis.

Całe spotkanie będzie transmitowane na żywo w sieci, również w serwisie biznes.pl. Widzowie będą mogli realnie wziąć udział w dyskusji i zadać pytania za pośrednictwem Internetu.    

Liczba miejsc ograniczona! Pierwszeństwo wejścia na spotkanie będą miały osoby, które wyślą mailowe zgłoszenie  na adres [email protected]. W trakcie spotkania będzie możliwość zakupu wybranych książek Wydawnictwa Naukowego PWN z 20% rabatem.