Trzęsienia ziemi zdarzają się tu z jednego powodu. Ta mapa ostrzega ludność przed kolejnym kataklizmem

Naukowcy z Waterloo University pokazali mapę, gdzie można się spodziewać się trzęsień ziemi w centralnej części Kanady. Brzmi niewiarygodnie? Trzęsienia ziemi w samym środku płyty kontynentalnej? Przyczyna potencjalnych wstrząsów tutaj jest zupełnie inna i ma bezpośredni związek ze szczelinowaniem hydraulicznym – metodą stymulacji odwiertu stosowaną podczas wydobycia ropy i gazu.
Trzęsienia ziemi zdarzają się tu z jednego powodu. Ta mapa ostrzega ludność przed kolejnym kataklizmem

Na łamach czasopisma Scientific Reports pojawiła się praca naukowa badaczy z Waterloo University ukazującą mapę potencjalnych trzęsień ziemi na terenie stanu Alberta i Kolumbii Brytyjskiej. Jest ona o tyle ciekawa, że mowa tu o wstrząsach, które mogą wystąpić w samym sercu stabilnej sejsmicznie płyty kontynentalnej. Skąd zatem mogą się one brać?

Przyczyną wstrząsów jest szczelinowanie hydrauliczne. Metoda stymulacji odwiertu stosowana podczas eksploatacji niekonwencjonalnych złóż ropy i gazu – w Kanadzie występują bogate złoża piasków bitumicznych i gazu łupkowego. Polega on generalnie na wstrzykiwaniu pod ciśnieniem w głębokie warstwy skał roztworów chemicznych rozpuszczających warstwy, umożliwiając rozszerzenie się szczelin i uskoków oraz otwierając drogę do wydobycia surowca.

Czytaj też: Anomalia pogody sprawiła, że zmarł. Bohater „Into The Wild” był w złym miejscu i o złym czasie?

Wokół szczelinowania hydraulicznego pojawia się wiele opinii, według których metoda ta prowadzi do zanieczyszczenia wód podziemnych, wykorzystuje olbrzymie zasoby wody słodkiej oraz indukuje trzęsienia ziemi w danej okolicy. Do tego drugiego dochodzi dość często na granicy Alberty i Kolumbii Brytyjskiej. Badacze w swojej pracy przytaczają przykłady wstrząsów o sile 4,6 w skali Richtera w okolicy Fort St. John w 2018 roku i o magnitudzie 4,1 w pobliżu Fox Creek w 2015 roku.

źródło: BLM Wyoming State Office, Wikimedia Commons

Trzęsienia ziemi w Kanadzie. Czy jest się czego bać?

Są to już na tyle silne trzęsienia ziemi, że mogą powodować szkody w infrastrukturze technicznej. Naukowcy wskazują jeszcze jeden ważny czynnik – niektóre tereny najbardziej podatne na wstrząsy wywołane szczelinowaniem hydraulicznym są silnie zurbanizowane. Zatem potencjalnych szkód może być nawet więcej.

Czytaj też: Europa płonie, a sytuacja zaczyna wymykać się spod kontroli

Mapa pokazuje obszary narażone na trzęsienia ziemia / źródło: Yaghoubi A. et all, 2022, Scientific Report, CCA-BY-4.0

Do czego posłuży mapa stworzona przez naukowców? Na pewno jako ważny punkt odniesienia dla inżynierów podczas planowania kolejnych odwiertów z metodą szczelinowania, jak również jako ostrzeżenie dla lokalnej ludności, która czasem nieświadomie może żyć na terenie potencjalnie aktywnym sejsmicznie.