Tajemnicze trzęsienia ziemi niepokoją wielu Amerykanów. Ich winowajcą nie jest Matka Natura

Trzęsienia ziemi mogą być wywoływane nie tylko przez siły natury, ale także przez człowieka. Przekonują się o tym mieszkańcy okolic Wellington w stanie Kansas (USA), którzy odczuwają niewielkie wstrząsy. Teraz już wiadomo, co za nimi stoi.
Przykładowe zdjęcie z Kansas

Przykładowe zdjęcie z Kansas

Wstrząsy sejsmiczne są zjawiskiem, które powstaje nie tylko przez ruchy skorupy ziemskiej. Nawet sama Taylor Swift wraz ze swoimi fanami podczas jednego z koncertów doprowadziła do niewielkiego trzęsienia ziemi w Seattle. Brzmi to dość kuriozalnie, ale na szczęście obyło się bez żadnych szkód.

Czytaj też: Taylor Swift wywołała trzęsienie ziemi, tym razem prawdziwe. Za wstrząsami stała potężna siła

Nieco inne zdanie na temat antropogenicznych trzęsień ziemi mogą mieć mieszkańcy okolic Wellington w stanie Kansas (USA). Dokładnie w tym miejscu jest wykonywane szczelinowanie, które przez branżę wydobywczą jest traktowane jako jeden z etapów podczas eksploatacji paliw kopalnych z głębszych pokładów skalnych. Naukowcy z Uniwersytetu Kalifornijskiego opublikowali w Science wyniki półrocznych obserwacji.

Przykładowa wiertnia gazu łupkowego, gdzie stosuje się szczelinowanie

Trzęsienia ziemi pojawiają się tam, gdzie przeprowadzane jest szczelinowanie

Szczelinowanie, jakie jest przeprowadzane w Wellington, polega na wstrzykiwaniu ciekłego dwutlenku węgla w szczeliny skalne. Ma to na celu redukcję zawartości gazu cieplarnianego w atmosferze i pomagać w walce ze zmianami klimatu. Okazuje się, że takie działanie w rzeczywistości wywołuje niewielkie trzęsienia ziemi w okolicy.

Czytaj też: Tajemnicze światła wróciły. Pojawiły się na niebie podczas trzęsienia ziemi w Maroku

Badacze przez sześć miesięcy badali za pomocą sejsmometrów, co dokładnie dzieje się w Kansas. Fale sejsmiczne zanotowane przez urządzenia były bardzo podobne do tych, które są generowane przez naturalne wstrząsy. Hipocentrum trzęsień znajdowało się niedaleko miejsc szczelinowania oraz było skorelowane z istniejącymi uskokami. Zatem wstrząsy mogły powstawać wskutek poślizgu na powierzchni uskokowej – odnotowują autorzy badań.

Czytaj też: Trzęsienia ziemi da się przewidzieć nawet na 3 dni do przodu? W tej części świata są o krok od przełomu

Takie wyniki obserwacji nie pozostawiają złudzeń – szczelinowanie prowadzi do trzęsień ziemi. Dzięki pracy naukowców można określić również, do jakiego zakresu i głębokości najlepiej jest przeprowadzać wstrzykiwanie płynów w szczeliny skalne, aby nie przekroczyć krytycznej granicy.

Mimo że obserwacje prowadzone były na czynnościach z płynnym CO2, to można również analogicznie interpretować rzeczywistość w przypadku miejsc, gdzie prowadzi się wydobycie gazu łupkowego i wstrzykuje się do skał mieszaninę wody oraz ścieków. Szczelinowanie okazuje się bardzo oddziałującą na powierzchnię ziemi procedurą i nie można o tym zapominać.