Trzęsienia ziemi da się przewidzieć nawet na 3 dni do przodu? W tej części świata są o krok od przełomu!

Trzęsienia ziemi są niezwykle trudnym do przewidzenia żywiołem. Bardzo często naprężenia w skorupie ziemskiej pojawiają się nagle, a dostępne dzisiaj na świecie narzędzia nie są w stanie wyprzedzić natury ani o krok. Badacze z USA jednak znaleźli metodę, która być może pozwoli przechytrzyć trzęsienia ziemi. W jaki sposób?
Trzęsienia ziemi da się przewidzieć nawet na 3 dni do przodu? W tej części świata są o krok od przełomu!

Na łamach Journal of Geophysical Research: Solid Earth pojawiły się wyniki badań naukowców z Kalifornii, którzy przyjrzeli się zmianom pola magnetycznego Ziemi w momencie występowania trzęsień ziemi i okresie je poprzedzającym.

Czytaj też: Komary zjadają same siebie. Nagranie ujawnia, że robią to w bardzo brutalny sposób

Chociaż świat nauki zastanawiał się nad istnieniem związku pomiędzy trzęsieniami ziemi i zmianami pola magnetycznego, jeszcze żadna grupa naukowców nie przyjrzała się temu z bliska. Badania nad tym zagadnieniem przeprowadzili naukowcy z projektu QuakeFinder we współpracy z zespołem Google Accelerated Science.

Wykorzystali oni uczenie maszynowe do analizy olbrzymiej ilości pomiarów zmian pola magnetycznego w okresach poprzedzających bezpośrednio trzęsienia ziemi na terenie Kalifornii w latach 2005-2019. Przede wszystkim badane były te wstrząsy, które miały magnitudę powyżej 4,5 w skali Richtera.

Trzęsienia ziemi da się przewidzieć? Oznak trzeba szukać w zmianach pola magnetycznego

Okazało się, że naukowcy znaleźli związek pomiędzy dwoma czynnikami, jednak nie jest on bardzo wyraźny. Ich zdaniem, zmiany pola magnetycznego mogą być zagłuszane z różnych przyczyn, w tym przez aktywność słoneczną. Niemniej bez względu na to, udało się wyodrębnić badaczom niewielkie oznaki nadchodzącego żywiołu na 24 godziny i 72 godziny przed wystąpieniem wstrząsów.

Wśród potencjalnych przyczyn powodujących zmiany magnetyczne wyróżniono fakt, że już na kilka dni przed trzęsieniem ziemi skały w skorupie ziemskiej ulegają naprężeniom tak mocno, że wpływa to na ich przewodnictwo magnetyczne. Inne badania wymieniają powstawanie kieszeni uwięzionego gazu w skałach, które generują prąd elektryczny i wpływają na magnetyzm skał.

Czytaj też: Był wielkości sikorki, ale to od niego wyewoluowały pterozaury! Na prawdę czekaliśmy ponad 100 lat

Warto dodać, że póki co wyniki badań nie pozwalają już nam ze 100 proc. pewnością przewidywać trzęsienia ziemi z 3-dniowym wyprzedzeniem, ale na pewno rzucają nowe światło na ten pogląd. Potrzeba dalszych badań na szerszej bazie danych, nie tylko z jednego stanu USA. Wówczas jeśli się potwierdzą się wyniki, dostaniemy doskonałe narzędzie, które uratuje miliony osób przed niszczycielskim kataklizmem.