Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata

Trzy dni najlepszych, nagradzanych na światowych festiwalach dokumentów o zmieniającym się świecie, innych kulturach i dalekich podróżach. 15 godzin projekcji, od piątku do niedzieli we wrocławskim Kinie Lwów (25-27.11).

W piątek, 25. listopada, do Kina Lwów we Wrocławiu zjadą miłośnicy dobrych filmów dokumentalnych – rasowego „kina świata”, podróżnicy, odkrywcy i eksploratorzy. Festiwal otworzy Ryszard Czajkowski – znany podróżnik, dziennikarz, operator filmowy, polarnik, członek The Explorers Club.

Zaprezentuje filmy z 35 lat swoich podróży –  niezwykle rzetelne, ciepłe obrazy, pełne szacunku dla odległego świata.

Kolejne dwa dni (sobota 26. listopada i niedziela 27. listopada) wypełnią filmy dokumentalne nagradzane na najważniejszych festiwalach świata, pokazywane w trzech blokach tematycznych: Podróże, Przygoda i Cywilizacja.
Najważniejszych wydarzeniem Festiwalu będzie polska premiera filmu „YOGAWOMAN” – dokumentu o fenomenie rozprzestrzeniania się jogi na cały świat, która odmieniła życie milionów nadpobudliwych, przepracowanych, wielozadaniowych współczesnych kobiet.

Odwiedzający festiwal będą też mogli dołączyć  do grupy turystów, którzy przygotowują się do wyprawy… w kosmos („Kosmiczni turyści”) i poznają kulisy rodzącej się turystyki kosmicznej.

Obraz „180 stopni na południe” to odtworzenie epokowej podróży Yvona Chouinarda, założyciela firmy Patagonia i Douga Tompkinsa, twórcy The North Face, których celem był w 1968 roku wulkaniczny szczyt Cerro Corcovado w Ameryce Południowej. Film nie jest jednak zwykłym, ekstremalnym dokumentem. To próba głębszego zastanowienia się nad losami społeczeństw „dotkniętych” przez cywilizację.

„Długi Marsz 70 lat później” można odebrać jako lekcję nowoczesnego patriotyzmu. Młodzi podróżnicy ruszyli z Rosji di Indii śladami bohaterów słynnej ucieczki z 1941 r. W swoim filmie chcieli pokazać światu prawdziwego bohatera, który rzucił wyzwanie sowieckiemu imperium, a swoją wędrówką dał przykład nieposkromionej woli przetrwania.

 „Żyć poza systemem” opowiada o polskiej rodzinie, która 14 lat temu wyjechała z Polski do Argentyny. Wraz z trójką dzieci przemierzyli dużą cześć Ameryki Południowej, żyjąc m.in. na pustyni Atakama w Chile, wśród boliwijskich Indian, czy tez z napotkanym szamanem w Boliwii. Subtelna propozycja do …opuszczenia systemu.

W filmie „Życie Jane” poznamy pasję Dr Jane Goodall – ikony ekologii, która zainteresowanie szympansami zamieniła w pierwsze tego typu poważne naukowe badania nad naczelnymi. Ten film może być dla niektórych wstrząsem światopoglądowym! Przekonamy się też, że „przejście” świata na energię odnawialną nie jest nierealnym snem, jak próbują udowodnić media, lecz całkiem prawdopodobną i realną wizją przyszłości („Czwarta rewolucja”).

W końcu wejdziemy w świat, w istnienie którego nie uwierzycie – świat współczesnych kobiet skazanych w  Ghanie na życie jako „wiedźmy” („Wiedźmy z Gambagi”).

Na koniec widzowie zajrzą do Afryki i poznają kulisy działania wielkich rezerwatów i parków przyrody, próbując odpowiedzieć sobie na pytanie „Gdzie się podziali ludzie zamieszkujący te rajskie krajobrazy?”(„Krajobraz bez ludzi”). Ten film bez wątpienia podniesie ciśnienie oglądającym.

Nie zabraknie też nominowanego do Oscara pełnometrażowego “Śmietniska” w reżyserii Lucy Walker. Film z muzyką Moby’ego opowiada historię nowojorskiego twórcy pop-artu Vika Muniza, który wyrusza do ojczystej Brazylii, na największe na świecie wysypisko śmieci, Jardim Gramacho, mieszczące się na peryferiach Rio de Janeiro, by zrealizować projekt, który poprawi życie miejscowych mieszkańców wysypiska.

Program filmowy będzie wzbogacony o warsztaty filmowe, które poprowadzi znany twórca dokumentów Marcin Mamoń, reżyser filmu “Długi marsz 70 lat później”.

W czasie imprezy widzowie zagłosują na najlepszy film (nagroda publiczności „Czwarty Żywioł”), wezmą udział w licznych konkursach. Całość, jak zawsze, poprowadzą podróżnicy i dziennikarze – Marek Tomalik i Piotr Trybalski.

O Trzech Żywiołach:

Festiwal Podróżników Trzy Żywioły to jeden z największych i jeden z najstarszych festiwali podróżników w Polsce. Słynie z rodzinnej, globtroterskiej atmosfery, bezpretensjonalności oraz wysokiej jakości prezentacji i filmów. Festiwal ma tradycję 8 lat, od 2004 roku odbywa się w Krakowie, od 2008 roku w Srebrnej Górze (Sudety, na największej Twierdzy Górskiej w Europie – Don Jon). W tym roku zagościł także w Bukowinie Tatrzańskiej (czerwiec, Schronisko Głodówka).

Wrocław to kolejne miasto na żywiołowej mapie podróży Festiwalu, w którym zagości młodsze dziecko: „Trzy Żywioły – Festiwal Filmów Świata”

PROGRAM:
Wszystkie spotkania i pokazy odbywają się we Wrocławiu, w kinie LWÓW przy al. Aleja gen. Józefa Hallera 15

Piątek, 25.11.2011
19:00 – 22:00 – Otwarcie Festiwalu, spotkanie autorskie z Ryszardem Czajkowskim i prezentacja filmów(wstęp wolny):
•    Sposób na Afrykę (30’)
•    Do źródeł Nilu  (28’)
•    Qirimba wyspa szczęśliwa (28’)
•    Między górami a pustynią (10’)
•    Tajemnice Wyspy Wielkanocnej (10’)
•    Laponia Zimą (20’)

Sobota,  26.11.2011
12:00 – 13:30 – Warsztat filmowy prowadzi Marcin Mamoń (wstęp wolny)
13:45 – Otwarcie drugiego dnia Festiwalu
14:00 – 180 stopni na południe, USA 2010, 85 min. (BLOK: Przygoda)
15:45 – Żyć poza systemem, Polska 2009, 20 min. (BLOK: Cywilizacja)
16:30 – Długi Marsz 70 lat później, Polska 2011, 60 min. (BLOK: Podróże)
17:45 – Samotnie przez Australię, Australia 2003, 52 min. (BLOK: Podróże)
19:00 – Wiedźmy z Gambagi, Ghana 2010, 55 min. (BLOK: Cywilizacja)
20:15 – Kosmiczni turyści, Szwajcaria 2009, 98 min. (BLOK: Podróże)

 

Niedziela,  27.11.2011
12:00 – Otwarcie trzeciego dnia Festiwalu
12:15 – Śmietnisko, Brazylia/Wielka Brytania 2010, 90 min. (BLOK: Cywilizacja)
14:00 – GoodBye, How Are You?, Serbia 2009, 60 min. (BLOK: Cywilizacja)
15:15 – Czwarta rewolucja, Niemcy/USA 2010, 87 min. (BLOK: Cywilizacja)
17:00 – Krajobraz bez ludzi, Grecja 2010, 55 min. (BLOK: Cywilizacja)
18:15 – Życie Jane, Niemcy 2010 107 min. (BLOK: Cywilizacja)
20:15 – YOGAWOMAN, USA 2011, 84 min. (BLOK: Cywilizacja)   
www.3zywioly.pl – program, dojazd, noclegi i karnety

Organizator:
Klub Podróżników Trzy Żywioły

Współorganizator:
Odra – Film, Agencja TravelBrain.pl

Uwaga konkurs!

Mamy do rozdania 10 podwójnych wejściówek na wybrane filmy wyświetlane w ramach wrocławskiego Festiwalu Filmów Świata – Trzy Żywioły. Dziesięć osób, które jako pierwsze wyślą maila na adres [email protected] otrzyma podwójną wejściówkę na pokaz jednego z filmów. W tytule maila wpiszcie “3 żywioły – konkurs”, a w treści swoje imię i nazwisko.

Oto terminy pokazów filmów, na które obowiązują wejściówki. Na każdy z nich mamy po 5 podwójnych wejściówek. Wejściówki będą ważne na jeden wyznaczony przez nas seans (wybrany z poniższych), o którym poinformujemy laureatów mailowo.

26.11 sobota 17:45 –„ Samotnie przez Australię”, Australia 2003

27.11 niedziela 14:00 – GoodBye, How Are You?, Serbia 2009

Na seanse zapraszamy do kina Lwów znajdującego się przy al. Hallera 15 we Wrocławiu
tel.71 793 50 78