Trzy Żywioły mają 10 lat! Przenosiny do kina Kijów.Centrum

W roku 2013 Festiwal Podróżników Trzy Żywioły obchodzi 10 lat istnienia. Aż trudno uwierzyć ale w tym czasie impreza odbyła się a 18 razy – począwszy od Krakowa, przez Warszawę, Wrocław, zamek w Bolkowie, Twierdzę Srebrna Góra i Bukowinę Tatrzańską.

Krakowskie Żywioły odbędą się w marcu i kwietniu. Festiwal zainaugurują spotkania na Uniwersytecie Ekonomicznym w Krakowie (wstęp wolny). Od poniedziałku  18 marca do piątku 22 marca odbędą się specjalne pokazy relacji z podróży oraz filmów, które zostały nagrodzone “Czwartym Żywiołem” – nagrodą publiczności. Będzie to swoisty “powrót do przeszłości” i prezentacja tego co najlepsze w czasie 10 lat Festiwalu. Imprezę otworzy pokaz Piotra Chmielińskiego, pierwszego człowieka, który spłynął całą Amazonkę kajakiem, odkrywcy najgłębszego kanionu świata – Colca i źródeł Amazonki.  zaprezentowane zostaną też nagrodzone filmy, m.in. “W drodze” o górniku – Mieczysławie Bieńku, który wybrał się do Dalajlamy czy nominowany do Oscara, rewelacyjny dokument “Śmietnisko” z muzyką Moby’ego.

5 kwietnia w nowym miejscu – kinie Kijów.Centrum ruszy główna część Festiwalu. Impreza rozpocznie się  piątkowymi pokazami filmów, w sobotę i niedzielę odbędą się przesłuchania konkursowe w ramach konkursu “Żywioły OFF”, warsztaty Akademii Podróżowania Trzy Żywioły oraz pokazy gości i filmowe. Pośród zaproszonych osób będą sławy świata prawdziwych podróży globtroterskich – m.in.  Romek Koperski, człowiek – orkiestra: podróżnik, pisarz, przewodnik po Syberii, pionier wypraw samochodowych po rozległych terenach Syberii, pilot samolotowy, dziennikarz, fotograf, myśliwy, nurek oraz… zawodowy muzyk pianista. Rekordzista Guinnessa. Do tego pomysłodawca oraz kierownik najtrudniejszej w historii motoryzacji zimowej ekspedycji samochodowej „Syberia Zimowa Odyseja”.  Swoją historię podążania “Schodami do nieba” przedstawi himalaista Piotr Pustelnik, zdobywca Korony Himalajów, członek licznych wypraw himalajskich, obdarzony jedynym w swoim rodzaju poczuciem humoru.

Z końcem lutego organizatorzy przedstawią pełny program Festiwalu. Szczegóły: www.3zywioly.pl  

Organizatorem Festiwalu Podróżników Trzy Żywioły jest Stowarzyszenie “Czysty Świat” i Klub Podróżników Trzy Żywioły.

Pokazy, spotkania, projekcje odbywają się:

18-22 marca, Uniwersytet Ekonomiczny w Krakowie, ul. Rakowicka 27, sala 9, wstęp wolny

5-7 kwietnia, kino Kijów.Centrum w Krakowie, aleja Krasińskiego 34, wstęp za biletami