Turbina wiatrowa na trzech nogach to nietypowa, ale zaskakująco skuteczna innowacja

Turbina wiatrowa z trzema nogami może przywodzić na myśl gigantyczny statyw do aparatu, ale okazuje się, że takie rozwiązanie ma więcej zalet niż moglibyśmy się spodziewać.
Turbina wiatrowa na trzech nogach to nietypowa, ale zaskakująco skuteczna innowacja

Pomysł zakłada, by trzy “podpórki” łączyły się z główną kolumną poniżej linii wody. W efekcie niekoniecznie musimy nawet dostrzec ten nietypowy element konstrukcyjny. Innymi słowy, cała magia dzieje się pod wodą, a postronny obserwator nie musi nawet wiedzieć, że turbina, którą widzi, ma trzy nogi, a nie jedną. 

Czytaj też: Co robić ze starymi łopatami z turbin wiatrowych? Polacy pokażą wszystkim, jak ich użyć przy budowie mostu

Dzięki takiej konstrukcji nacisk – zamiast w pojedynczym punkcie – może zostać rozłożony na trzy. Każda z odnóg jest wbijana na głębokość do 20 metrów w głąb dna morskiego i zakotwiczana przy pomocy stalowego pala o średnicy niecałego metra.

Opisywane rozwiązanie okazuje się dopasowane do bardzo zróżnicowanych warunków. Oznacza to, iż taki gigantyczny turbinowy “statyw” można zamontować zarówno na miękkich jak i bardzo twardych gruntach. Poza tym w grę wchodzi operowanie na większych głębokościach niż ma to miejsce w przypadku zwykłych turbin wiatrowych.

Turbina wiatrowa na trzech nogach może zostać umieszczona w głębszej niż zwykle wodzie

Poza tymi aspektami nie pomijajmy też tego dość oczywistego, ale i bardzo istotnego: zwiększonej stabilności turbiny wiatrowej. Jeśli mowa o wodach o głębokości przekraczającej 45 metrów, to zastosowanie trójnogiej podstawy okazuje się idealnym podejściem. 

Jako że turbiny stają się coraz większe, to i ich podstawy przybierają na średnicy. Oparta na trzech nogach konstrukcja ułatwia stawianie takich instalacji. A tych z roku na rok przybywa,  ponieważ morskie farmy wiatrowe stanowią wydajne rozwiązanie w kontekście produkcji energii z odnawialnych źródeł. 

Czytaj też: „Baterie” z drzew w samochodach i komputerach? W tym kraju wykorzystają każdy możliwy odpad

Dywersyfikacja metod na spełnianie zapotrzebowania energetycznego jest niezwykle istotna, ponieważ umożliwia zróżnicowane podejście do sprawy. W ten sposób na przykład energetyka wiatrowa nie opiera się wyłącznie na naziemnych, zwyczajnych turbinach, ale również rozmieszczanych na wietrznych i płaskich obszarach mórz.