Ma tysiące lat i pozaziemskie pochodzenie. Archeolodzy badają zagadkę pewnego sztyletu

Alaca Höyük to stanowisko archeologiczne stanowiące pozostałość po neolitycznych mieszkańcach tego miejsca. Znaleziony tam sztylet został wykonany z materiału, który dosłownie spadł z nieba.
Ma tysiące lat i pozaziemskie pochodzenie. Archeolodzy badają zagadkę pewnego sztyletu

Chodzi o żelazo z meteorytu, które cieszyło się ogromną popularnością – swego czasu nawet większą, niż złoto. Problem polegał na tym, że do jego obróbki potrzeba było bardzo wysokich temperatur. Przynajmniej w odniesieniu do rud żelaza. Z tego względu zazwyczaj stawiano na żelazo pochodzące z meteorytów.

Czytaj też: Planetoida o średnicy 600 metrów właśnie przeleciała obok Ziemi. To już konkretne rozmiary

Te ostatnie są łączone z pozostałościami protoplanet tworzących się przed miliardami lat na terenie Układu Słonecznego. Z żelaza meteorytowego korzystali między innymi Hetyci. Jak twierdzą naukowcy, posiedli oni umiejętność wytapiania żelaza w połowie II tysiąclecia p.n.e. Niestety, źródła poświęcone dokonaniom tego ludu są bardzo ograniczone, dlatego archeolodzy mają twardy orzech do zgryzienia.

Dostępne dane ograniczają się do tabliczek pokrytych pismem klinowym oraz zapiskom w języku akadyjskim bądź słabo poznanych dialektach. Poza tym badacze korzystają ze źródeł zewnętrznych, takich jak wiadomości wymieniane przez mieszkańców Egiptu, Babilonii czy Asyrii. Łącząc wszystkie te aspekty, historycy starają się jak najlepiej rozeznać w sytuacji sprzed tysięcy lat.

Datowanie sztyletu znalezionego na stanowisku archeologicznym Alaca Höyük sugeruje, że pochodzi on z okolic 2400-2300 roku p.n.e.

Istotny udział w poznawaniu hetyckiej przeszłości mogą mieć badania poświęcone meteorytowi z Alaca Höyük. W czasie wykopalisk prowadzonych tam w latach 1935-1939 archeolodzy natknęli się na czternaście pochówków poświęconych wysoko postawionym osobom. Być może byli to przywódcy lokalnej społeczności.

Czytaj też: Współrzędne Piramidy Cheopsa są zgodne z prędkością światła. Niebywałe powiązanie

Na istotną rolę odgrywaną przez pogrzebanych tam ludzi wskazywały między innymi bogato zdobione przedmioty grobowe. Jednym z tych artefaktów był wykonany z żelaza sztylet, którego datowanie sięga okolic 2400-2300 roku p.n.e. Żelazne ostrze i złota rękojeść sprawiają, że możemy mówić o bardzo intrygującym znalezisku Jak sugerują przeprowadzone analizy, sztylet powstał z żelaza meteorytowego. Poza tym w jego skład wchodzi nikiel oraz śladowe ilości kobaltu, wapnia, cynku, arsenu oraz strontu powstałych na skutek korozji żelaza.