Twoja klisza z Powstania

Już po raz trzeci będzie można w Warszawie natknąć się na sceny stylizowane na życie powstańcze, sfotografować je i wziąć udział w konkursie „Twoja klisza z Powstania”.

Konkurs „Twoja klisza z Powstania” to połączenie gry miejskiej i fotografii. 8 sierpnia w południe w centrum Warszawy, już po raz trzeci, w przestrzeni miejskiej odegrane zostaną sceny z życia Powstania. Tym razem uczestnicy konkursu wyruszą śladami Harcerskiej Poczty Polowej, która działała od pierwszych dni Powstania Warszawskiego. Uczestnicy gry wciągnięci zostaną w zagadkową fabułę i – z aparatami w ręku – wcielą się w role powstańczych fotoreporterów.

Projekt „Twoja klisza z Powstania” związany jest z obchodami rocznicy Powstania Warszawskiego. Celem „Kliszy” jest ożywienie przestrzeni miejskiej i przywołanie zdarzeń z roku 1944. Pierwsza edycja projektu odbyła się w sierpniu 2007 roku. Do gry zgłosiło się wtedy 800 osób. Zeszłoroczna edycja przyciągnęła jeszcze więcej uczestników, a gracze pokonali około 10-kilometrową trasę – zaczynając od pomnika Kopernika, przez Tamkę, Okólnik, Wilczą. W 2007 roku płonęła PAST-a, w zeszłym roku Nowym Światem jeździł czołg, dzięki czemu udało się wciągnąć do gry zupełnie przypadkowych przechodniów.

W tym roku wersje gry są dwie. Trasa indywidualna przeznaczona dla uczestnikow poprzednich edycji oraz trasa familijna przeznaczona dla rodzin z dziećmi. Obie gry rozpoczną i skończą się w tym samym miejscu gwarantując wszystkim uczestnikom niezapomniane przeżycia.

„Klisza” skierowana jest do wszystkich – od osób młodych, przez rodziny z dziećmi, a skończywszy na profesjonalnych fotografach. Uczestnicy akcji współtworzą grę, a wszystko czego potrzebują to aparat fotograficzny (który w tym roku zapewniają uczestnikom organizatorzy), długopis i zmysł tropiciela (uszy i oczy szeroko otwarte). W wyznaczonym czasie muszą dotrzeć do określonych miejsc. Po drodze czekają na nich niebezpieczeństwa i pułapki, muszą być czujni i uważni. Ich zadaniem jest uchwycenie w obiektywie scen z życia Powstańców. Ważnym elementem akcji jest zaskoczenie. Główną inspiracją była poczta polowa i to wokół jej działań będą rozgrywać się kolejne zdarzenia i punkty gry. Uczestnicy będą podążać za listami wysłanymi do nich z odległej przeszłości. Wśród zadań czekających na uczestników znalazły się m.in.: zdobycie powstańczego hasła, które obowiązywało 8 sierpnia w walczącej Warszawie, odnalezienie skrzynki z listami, wydrukowanie gazet i przeniesienie ich pod ostrzałem za barykadę.
Łączność to hasło – klucz tegorocznej edycji projektu. Dziś mamy maile, komunikatory, komórki. Podczas Powstania ludzie kontaktowali się dzięki listom roznoszonym przez Harcerską Pocztę Polową, która rozpoczęła swoją działalność 6 sierpnia 1944 roku. Chłopcy w wieku 12-14 lat (tzw. Zawiszacy, najmłodsi harcerze Szarych Szeregów) narażali swoje życie, by dostarczyć wiadomości. W całej Warszawie rozsianych było ok. 40 skrzynek pocztowych. Korespondencja była ograniczona do 25 słów i od początku podlegała cenzurze. Przesyłki były doręczane bez opłat pocztowych. Przyjmowano jednak chętnie dobrowolne opłaty w postaci książek, opatrunków i żywności dla rannych w szpitalach. Liczba przesyłek wahała się w granicach od 3 do 6 tysięcy listów dziennie.

Integralną częścią projektu jest konkurs na najlepsze zdjęcie wykonane podczas gry. W zeszłym roku w konkursie wzięło udział ok. 500 fotografii.

Szczegółowe informacje i materiały z poprzednich edycji gry znajdują się na stronie: www.klisza.1944.pl. Tu także mogą zalogować się chętni do udziału w grze, aby otrzymać wszelkie wskazówki dotyczące samej akcji. Liczba miejsc jest ograniczona, liczy się kolejność zgłoszeń. h.k.