Tyran, morderca czy bohater narodowy?

czyli fascynująca historia człowieka, który zbudował jedno z największych imperiów świata!

Qin Shi Huang: tyran, morderca czy bohater narodowy? W premierowym dokumencie Discovery Historia podążymy śladami tego potężnego, chińskiego władcy. Zobacz, w jaki sposób jednoczyły się Chiny. Jak rządził nimi legendarny Pierwszy Cesarz, który zasiadł na tronie już jako trzynastoletnie dziecko.
 
W jaki sposób Qin Shi Huang zdołał scalić rozbity przez stulecia kraj? Pierwszy imperator Chin budzi wciąż ogromne kontrowersje wśród historyków. Zaprowadzony przez niego ustrój wielu z nich nazywa totalitarnym, a jego uwielbienie dla przemocy opisywano już w starych, chińskich kronikach. Znana jest opowieść o 460 przedstawicielach konfucjanizmu, których cesarz kazał żywcem zakopać w ziemi. Jedynym powodem był fakt, że nie spodobały mu się ich poglądy. Innym razem kochanka swojej matki kazał na jej oczach rozerwać końmi. Był bezlitosny i niszczył wszystkich swoich przeciwników, bez względu na stopień pokrewieństwa, jaki go z nimi łączył. Może właśnie dzięki temu osiągnął tak wiele.

„Cesarz, który stworzył Chiny” przybliża życie tego wybitnego stratega, którym Qin Shi Huang niewątpliwie był. To także film o ambicjach, które popychały go do czynów potwornych, ale też bohaterskich. Wprowadził wiele niezwykle ważnych dla kraju reform: zunifikował pismo oraz system pieniężny, a zaproponowany przez niego podział administracyjny z niewielkimi zmianami ostał się do dziś. Jednak Qin Shi Huang chciał rządzić i faktycznie władał wszystkimi strefami życia Chińczyków. Chiny, jakie zaprojektował, były JEGO Chinami. Wydawał nawet rozporządzenia dotyczące wyglądu mieszkańców. Nakazał im wykonywanie tatuaży, aby można było z łatwością każdego zidentyfikować.

Jak wielu podobnych mu wybitnych władców Qin Shi Huang cierpiał też na zaburzenia psychiczne. Nękający go strach o siebie i obsesja śmierci sprawiły, że w końcu wprowadził w życie szalony plan obrony państwa. Postanowił otoczyć je ciągnącym się przez ponad 2400 kilometrów Wielkim Murem – monumentalnym dziełem niewolniczej pracy cesarskich poddanych. Za jego czasów powstała również słynna, terakotowa armia licząca ponad 8000 posągów naturalnych rozmiarów wojowników. Terakotowi żołnierze zamknięci zostali w grobowcu Qin Shi Huanga, by strzec go nawet po śmierci.