Ten miniczołg wygląda jak samoróbka, a tymczasem to potężna broń

Ukraina zaprezentowała nowy miniczołg o wiele mówiącej nazwie “Lyut” (Fury). Może i wygląda jak samoróbka zbudowana w garażu Iron Mana, ale to tak naprawdę potężny robot samojeżdżący i to wyposażony w karabin maszynowy PK/PKM, zaprojektowany do skomplikowanych misji wojskowych.
Lyut

Lyut

Lyut to bezzałogowy pojazd naziemny (UGV) z napędem na wszystkie koła, zoptymalizowany do intensywnych zadań wojskowych w trudnym terenie. Został zaprojektowany tak, aby działać jako mobilna wieża, zdolna do wykonywania manewrów dywersyjnych i dokładnego identyfikowania pozycji wroga w trakcie walki, zwiększając tym samym przewagę strategiczną na polu walki.

Czytaj też: Ukraina z kolejną innowacją. Ten robot ocali rannych żołnierzy

Według lokalnych mediów, Lyut został skonstruowany w 2022 r. jako platforma eksperymentalna. Robota udoskonalono po tym jak ukraińska armia zażądała stworzenia robota jeżdżącego zdolnego, by stawić czoła siłom rosyjskim. Lyut przeszedł już ponad 30 testów i jest gotowy, by zostać sprawdzony w warunkach bojowych.

Miniczołg do misji w trudnym terenie

Faza testowa umożliwiła UGV osiągnięcie bezpośredniego zasięgu komunikacji w linii wzroku do 2 km, przy zmniejszonym zasięgu do około 700 m w obszarach z przeszkodami. Zamontowana broń, wzbogacona o kamery celownicze, może precyzyjnie trafiać cele w odległości do 800 m. Po zintegrowaniu z ukraińskimi systemami walki elektronicznej (EW) Bukovel wykazuje on efektywną zdolność operacyjną w promieniu 700 m od jednostki EW.

Czytaj też: Ukraina idzie na rekord. W 2024 roku wyprodukuje niewyobrażalną liczbę dronów

Lyut ma nisko położony środek ciężkości i strategicznie zintegrowane systemy uzbrojenia, aby zminimalizować jego profil i zmaksymalizować trwałość. Konstrukcja kół zapewnia odporność na uszkodzenia, zapewniając ciągłość działania nawet pod wrogim ostrzałem. Jego pancerz jest dostosowany tak, aby był odporny na standardowy ogień z broni ręcznej, z wyjątkiem amunicji przeciwpancernej, a jednocześnie może poszczycić się imponującą pojemnością amunicji wynoszącą 550 nabojów.

Lyut to ukraiński miniczołg zdolny do najtrudniejszych zadań /Fot. YouTube

System komunikacji używany przez miniczołg jest podobny do tego stosowanego w komercyjnych dronach, dzięki czemu operacje mają być opłacalne i nieskomplikowane. To właśnie niskie koszty operacyjne mają być jedną z głównych zalet robota. Interfejs użytkownika zaprojektowano tak, aby był łatwy w obsłudze i wymagał tylko jednego operatora wyposażonego w dwa joysticki do sterowania robotem i jego uzbrojeniem. Oznacza to, że osoby posiadające doświadczenie w pilotowaniu dronów mogą szybko nauczyć się skutecznej obsługi UGV.

W świecie, w którym krajobraz działań wojennych stale się zmienia, Lyut stanowi znaczący krok naprzód w dziedzinie bezzałogowych pojazdów naziemnych. Dzięki swoim zaawansowanym możliwościom i przyjaznej dla użytkownika konstrukcji może wywrzeć trwały wpływ na przyszłość operacji wojskowych. Na stałe wejdzie do wyposażenia ukraińskiej armii i zostanie sprawdzony nie tylko podczas trwającego konfliktu zbrojnego z Rosją.