Nakładanie rąk na głowę wywołuje bioemanację, która uzdrawia chore narządy wewnętrzne. Polipy z nosa można usunąć, prowadząc wewnętrzny dialog ze swoją osobowością. Odmawianie nowenny do św. Peregryna, patrona chorych na raka, jest w stanie uleczyć najbardziej zaawansowane nowotwory. W internecie można z łatwością znaleźć tego typu doniesienia, choć mogłoby się wydawać, że naukowcy już dawno rozprawili się z takimi mitami. A jednak wciąż wierzymy w to, że siłą woli – swojej lub cudzej – możemy wrócić do zdrowia. Dlaczego? Bo to prawda – odpowiadają naukowcy. Zaskoczeni?

STATYSTYKA POPRAWIA SAMOPOCZUCIE

Niemałą część uzdrowień za pomocą „niestandardowych” terapii może wyjaśnić statystyka. Opisuje ona zjawisko zwane regresją do średniej, które wynika z faktu, że większość rzeczy w życiu nie jest stała, lecz ulega wahaniom. Dotyczy to wielu chorób, zwłaszcza tych mniej groźnych lub przewlekłych. Ich objawy
nasilają się, słabną, czasem zupełnie ustępują. Jeśli cierpimy i próbujemy wyleczyć się siłą woli albo tabletką witaminy C, często następnego dnia czujemy się lepiej. Ale to nie zasługa siły woli ani witaminy – do poprawy doszłoby także wtedy, gdybyśmy nie zrobili kompletnie nic.

Przypadki zagadkowych uzdrowień  - RAK SKÓRY

74-letnia Irlandka zachorowała na raka skóry, który zaatakował dolną część jej prawej nogi. Zmiany były tak rozległe, że nie kwalifikowały się do wycięcia ani radioterapii, a amputacja nogi mogła pozbawić pacjentkę możliwości poruszania się o własnych siłach. Lekarze postanowili zaczekać z decyzją. Zmiany zaczęły się wycofywać i po 20 miesiącach pacjentka została uznana za zdrową mimo braku leczenia.Jej zdaniem był to cud, bo pocałowała relikwię. Przyczyna regresji nowotworu w jej przypadku nie jest znana.

Co ważne, nasz mózg lepiej zapamiętuje sytuacje, w których naszym zdaniem doszło do czegoś niezwykłego. – Jeśli mamy do czynienia z dużą ilością możliwości, każda, nawet najbardziej nieprawdopodobna rzecz może się wydarzyć. Dowiadując się o tym, że ktoś został cudownie uleczony z choroby, skupimy się na tym i zignorujemy szerszy kontekst, taki jak liczba osób, które zmarły mimo stosowania tych samych cudownych metod – wyjaśnia prof. David J. Hand, statystyk z Imperial College London i autor książki „Zasada nieprawdopodobieństwa”. To zjawisko sprawia też, że zmieniają się nasze oczekiwania, które same w sobie mają właściwości lecznicze.

Przypadki zagadkowych uzdrowień  - WADA NACZYŃ MÓZGOWYCH

40-letni Malezyjczyk trafił do szpitala z krwotokiem wewnątrzmózgowym. Badanie angiograficzne wykazało istnienie nieprawidłowego połączenia między tętnicą a żyłą w mózgu (tzw. malformację naczyniową). Taka wada jest groźna dla życia i powinna zostać zoperowana.