Uniwersalna szczepionka na grypę coraz bliżej

Naukowcy są coraz bliżej stworzenia szczepionki, która zapewni długotrwałą ochronę przed wszystkimi odmianami grypy.

“Uniwersalna szczepionka” to Święty Graal naukowców w walce z grypą, wirusem, który według danych Światowej Organizacji Zdrowia, zabija co roku nawet pół miliona osób na świecie.

W ubiegłym stuleciu doszło do wybuchów kilku pandemii. W 1918 roku tzw. hiszpanka odebrała życie aż 20 mln osób. Dostępne szczepionki przeciwko grypie są skuteczne tylko częściowo. Wirus grypy nieustannie mutuje, zmuszając  producentów leków do tworzenia coraz to nowszych mikstur przeciwko grypie.

Teraz w magazynach Nature i Science naukowcy opisali pozytywne rezultaty testów nowej szczepionki przeprowadzone na myszach, fretkach i małpach. Badania prowadziły dwa niezależne zespoły naukowe z USA. W obu przypadkach skuteczne okazało się podejście, które koncentrowało się na uderzeniu w stabilną część wirusa grypy.

Wyniki badań na zwierzętach są bardzo obiecujące. Teraz szczepionki przejdą serię badań klinicznych, które dopiero ocenią ich skuteczność u ludzi. Cały proces z pewnością potrwa kilka lat. W międzyczasie eksperci radzą, by co roku korzystać z dostępnych szczepionek przeciwko grypie, ponieważ na razie jest to najskuteczniejsza metoda ochrony przed infekcją.

Jak wirus grypy wnika do komórek nabłonka w drogach oddechowych:

  1. Wirusowa hemaglutynina przyczepia się do kwasu sialowego.
  2. Wirus uszkadza błonę komórki nabłonkowej i uwalnia swoje RNA.
  3. Materiał genetyczny wirusa przedostaje się do jądra komórkowego. Geny, które są zawarte  w jego RNA zostają powielane, a następnie „tłumaczone”  na łańcuchy komórkowe m RNA.
  4. mRNA rozpoczyna produkcję nowych białek wirusa.
  5. Wirusowe białka i RNA łączą się, razem tworząc wirusy potomne.
  6. Neuromindaza usuwa z powierzchni błony komórkowej kwas sialowy. Umożliwia wydostanie się namnożonych wirusów i nie dopuszcza do „przyklejania” się wirusów potomnych do zaatakowanej już komórki.
  7. Mikroby zaczynają atakować kolejne komórki organizmu.