Jak działa urządzenie do gazowania wody? Czy warto mieć swój ekspres SodaStream?

Dobrze znane w czasach PRL-u, kultowe saturatory do wody gazowanej wracają do łask i szturmem zdobywają rynek. W nowej, kompaktowej wersji wyglądają elegancko i dostojnie i zamieniają zwykłą wodę z kranu w orzeźwiający napój pełen musujących bąbelków za dotknięciem jednego przycisku! Myli się jednak ten, kto myśli, że SodaStream to sprzęt tylko dla osób podążających za trendami. Sprytne urządzenia do gazowania wody pozwalają lepiej zadbać o zdrowie i realnie ograniczyć ilość jednorazowego plastiku.

Świeże bąbelki na wyciągnięcie ręki!

W przeciwieństwie do znanych z okresu PRL-u wielkich saturatorów wózkowych, te obecnie dostępne na rynku mają kompaktowe kształty i nie wymagają podłączenia do ujęcia wody.

Większość z nich nie musi być nawet podpięta do prądu, bo działają na zasadach mechanicznych – bez zasilania sieciowego i baterii.

Nowoczesne, eleganckie urządzenia do gazowania wody składają się z trzech części – ekspresu, butelki wielorazowej (szklanej lub plastikowej) oraz cylindra, czyli specjalnego naboju z gazem CO2, który odpowiada za nasycenie wody kranowej orzeźwiającymi bąbelkami.

Dzięki temu, że saturatorów nie ograniczają żadne kable, mogą być ustawione w dowolnym miejscu, zarówno w domu, jak i w biurze. Bez problemu mieszczą się i na niedużym stoliku, i na węższym kuchennym blacie. 

Jak działa domowy saturator?

Urządzenie do gazowania wody pozwala błyskawicznie zamienić zwykłą kranówkę w orzeźwiający napój pełen przyjemnie musujących bąbelków. Wystarczą 3-4 proste kroki

  1. Nabój z dwutlenkiem węgla należy zamontować z tyłu ekspresu. 
  2. Dołączoną do urządzenia butelkę należy napełnić zimną wodą (zwykłą lub filtrowaną) i umieścić ją we wskazanym miejscu saturatora.
  3. Gdy butelka będzie zamontowana, wystarczy kilka razy kliknąć w wygodny przycisk uwalniający dwutlenek węgla i… patrzeć, jak kranówka zmienia się w orzeźwiającą bąbelkową przyjemność. 

Cały proces trwa zaledwie kilka chwil! Urządzenia do gazowania wody z tzw. wyższej półki, jak SodaStream, umożliwiają dodatkowo wybór intensywności bąbelków. W zależności od potrzeb możemy wykreować napój delikatnie gazowany, o standardowej zawartości dwutlenku węgla lub mocno gazowany. 

Aby nieco podkręcić smak wody, można dodać do niej cząstki owoców, liście mięty lub odrobinę ulubionego soku owocowego (dodaje się je zawsze po nagazowaniu wody, nie wcześniej). 

Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom klientów, czołowi producenci urządzeń do wody gazowanej oferują też zestawy syropów, pozwalających samodzielnie stworzyć kultowe napoje o smaku Pepsi, Mirindy czy 7 UP. Pysznie i bez generowania dodatkowych odpadów.

Gazowanie jest eko!

O ekologię rozchodzi się tu bowiem najbardziej. Urządzenia do wody gazowanej wracają do łask nie tylko dlatego, że ładnie wyglądają na kuchennym blacie. Sięgają po nie zwłaszcza świadomi konsumenci, którym zależy na środowisku naturalnym i chcą ograniczyć zużycie jednorazowego plastiku, wiedząc, że nie ma planety B. Fakty są bowiem przygnębiające – jeśli do 2050 r. nie zmienimy swoich nawyków, w oceanach będzie więcej śmieci z tworzyw sztucznych niż masy ryb!

Gazowanie wody w domu i korzystanie z wielorazowych butelek dołączonych do ekspresu, zamiast jednorazowych butelek PET, pozwala realnie wspomóc środowisko. Marka SodaStream obliczyła, że korzystając z jednej butelki wykonanej z tritanu (bezpiecznego tworzywa wolnego od BPA) w ciągu 4 lat* można ograniczyć zużycie aż 1769 jednorazowych butelek plastikowych (średnio tyle butelkowanej wody zużywa w tym czasie jedno gospodarstwo domowe)1. Jeszcze więcej oszczędności zapewnia butelka szklana, z której można korzystać bezterminowo. 

Jaka jest wydajność samych nabojów CO2? Standardowo przy użyciu jednego cylindra można przygotować około 60 litrów wody gazowanej, czyli tyle, ile tradycyjnie mieści się w 40 butelkach 1,5-litrowych albo 240 butelkach 250 ml. Gdy gaz się skończy, cylinder wystarczy wymienić i całą bąbelkową przygodę zacząć od początku.

*zalecana długość korzystania z jednej tritanowej butelki SodaStream

Sprawdź >>> Jak wymienić cylindry CO2? 

Woda gazowana w domu zdrowsza od butelkowanej?

Korzystanie z urządzenia do gazowania wody, zamiast picia wody butelkowanej, jest też wyrazem troski o własne zdrowie. Jak to możliwe? Przede wszystkim nie trzeba chodzić do sklepu, stać w kolejkach i dźwigać ciężkich zgrzewek z wodą. Nie narażamy się więc na nerwowe sytuacje i chronimy kręgosłup przed przeciążeniem. 

Po drugie, pijemy bezpieczną, stale kontrolowaną wodę z kranu, wolną od chemicznych gratisów w postaci mikroplastiku czy toksyn, które uwalniają się do jednorazowych butelek PET głównie pod wpływem promieni słonecznych (niektórzy producenci saturatorów również dołączają do ekspresów wielorazowe butelki wykonane z plastiku PET, ale lepiej ich unikać. Zamiast nich warto sięgnąć po zestaw z bezpieczną butelką wykonaną z tritanu lub szkła). 

Po trzecie mamy pewność, że woda gazowana w domu na pewno jest świeża, bo możemy ją przygotować błyskawicznie, kiedy tylko chcemy. 

Badania dowodzą też, że po wodę gazowaną sięgamy znacznie chętniej niż po wodę niegazowaną2 . A zatem łatwiej jest nam zadbać o prawidłowe nawodnienie organizmu. 

Dla kogo ekspresy SodaStream? - infografikaDla kogo ekspresy SodaStream? – infografika

Dobre urządzenie do gazowania wody – czyli jakie? 

Potrzeba odejścia od jednorazowego plastiku i związana z tych chęć samodzielnego przygotowywania ulubionych napojów bąbelkowych staje się coraz popularniejsza. Dlatego na rynku pojawia się coraz więcej urządzeń umożliwiających zmianę zwykłej wody w kranu w wodę pełną orzeźwiających, musujących bąbelków. Jak wybrać najlepszy model? Co wziąć pod uwagę przy zakupie domowego urządzenia do wody gazowanej?

  • Materiał

To, z czego wykonany jest saturator, przesądza nie tylko o jego trwałości, ale też o wygodzie użytkowania. Jeśli zależy Ci na solidnym urządzeniu, zdecyduj się na saturator wykonany z wysokiej jakości tworzywa sztucznego (np. SodaStream Terra) lub wytrzymałego tworzywa z dodatkiem stali nierdzewnej (jak SodaStream Duo). Oba rodzaje materiałów wykazują dużą odporność na uszkodzenia, a przy tym są na tyle lekkie, że urządzenie można bez trudu przekładać w różne miejsca kuchni, w zależności od aktualnych potrzeb.

  • Pojemność butelki

Dostępne na rynku saturatory najczęściej są wyposażone w butelki o pojemności od 0,5 do 1 litra. Biorąc pod uwagę względy ekonomiczne i mając na uwadze własną wygodę, lepiej wybrać większą butelkę. I koniecznie taką, którą można zakręcić i schować w lodówce albo zabrać ze sobą na spacer czy na siłownię, aby nawet poza domem nie generować plastikowych śmieci. Wygodna litrowa butelka z opcją „na wynos” dołączona jest m.in. do wszystkich ekspresów marki SodaStream. 

Jeśli poza domem wolisz jednak używać mniejszych butelek albo dajesz wodę dziecku (które z zasady nie powinno dźwigać większych ciężarów), do zestawu możesz dokupić poręczną butelkę półlitrową. Ta bez trudu zmieści się i w torebce, i w dziecięcym plecaku. 

  • Wymianę naboju CO2

Szukając dobrego urządzenia do gazowania wody, zwróć uwagę na naboje C02 – nie każdy model pasuje do każdego ekspresu. Upewnij się również, że pusty nabój można łatwo wymienić na nowy. Główny producent ekspresów do gazowania wody, marka SodaStream, oprócz stacjonarnych punktów, umożliwia też wygodną wymianę cylindrów online – wystarczy zamówić nowy nabój na stronie sklepu, a stary oddać kurierowi, który przyjedzie z przesyłką. 

  • Design

Dla niektórych to tylko zbędny dodatek, dla innych kluczowa kwestia przesądzająca o wyborze domowego sprzętu AGD. Patrząc obiektywnie, w przypadku urządzeń, które z założenia mają stać na widoku, wygląd jest dość istotny. Aby uniknąć wizualnych wpadek, najlepiej postawić na oszczędny, elegancki design, który dyskretnie podkreśli charakter każdej kuchni, zarówno nowoczesnej, industrialnej, jak i tej urządzonej w klasycznym stylu. Zawsze pewnym wyborem będą ekspresy do napojów gazowanych SodaStream w kolorze minimalistycznej bieli, chromowanej stali czy dostojnej czerni. 

Zalety dobrego domowego saturatora - infografikaZalety dobrego domowego saturatora – infografika

Zob. https://sodastream.pl/blogs/explore/razem-robi-roznice

Zob. https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov