Przełomowa broń mikrofalowa USA. Efekty są zdumiewające

Korpus Piechoty Morskiej Stanów Zjednoczonych odebrał właśnie pierwszy prototyp systemu ExDECS (Expeditionary Directed Energy Counter-Swarm), opracowanego przez firmę Epirus, który to stanowi przełomowe rozwiązanie w dziedzinie zwalczania wrogich celów latających.
Przełomowa broń mikrofalowa USA. Efekty są zdumiewające

Leonidas ExDECS – amerykańska broń mikrofalowa nowej generacji do walki z rojami dronów

ExDECS to broń mikrofalowa dużej mocy (HPM), która unieszkodliwia wiele dronów jednocześnie poprzez emisję impulsów elektromagnetycznych zakłócających ich elektronikę. W przeciwieństwie do klasycznych środków kinetycznych, czyli np. pocisków rakietowych, system ten oferuje bezpieczne, nieśmiercionośne i ekonomiczne rozwiązanie wobec rosnącego zagrożenia ze strony bezzałogowych systemów powietrznych. Efekt? Drony spadają z nieba, jakby raziła je niewidzialna siła. Jak więc jest to możliwe?

Czytaj też: Niczym latający Predator. Raptory rozszarpią samoloty wroga, zanim zostaną wykryte

System został oparty na platformie Leonidas firmy Epirus i wykorzystuje nowoczesne półprzewodniki z azotkiem galu (GaN), zapewniające wysoką efektywność energetyczną. Jednocześnie Epirus zagwarantował mu wysoką mobilność, bo można go montować na lekkich pojazdach taktycznych i przyczepach, co wpisuje się w ekspedycyjną doktrynę działania Korpusu Piechoty Morskiej. Modułowa architektura i możliwość aktualizacji oprogramowania pozwalają z kolei szybko reagować na zmieniające się zagrożenia bez konieczności ingerencji w sprzęt.

Czytaj też: Chiny opanowały kwantową potęgę. Teraz wojna podwodna nabierze nowego wymiaru

Wprowadzenie ExDECS to przykład zmiany w strategii wojskowej USA, w której to ciągle rośnie rola broni energii skierowanej. W porównaniu do klasycznych systemów obrony, tego typu rozwiązania oferują niższe koszty eksploatacji, mniejsze obciążenie logistyczne, szybsŹy czas reakcji oraz znacznie wyższą skuteczność w konkretnych warunkach bojowych. Wraz z popularyzacją dronów bojowych, potrzeba skalowalnych i wydajnych systemów obrony rośnie i ExDECS może stać się odpowiedzią na to właśnie wyzwanie.

Czytaj też: Nowa broń USA łączy precyzję Hellfire, zasięg HIMARS i prędkość pocisku manewrującego

Epirus kontynuuje teraz prace nad rozwojem systemu ExDECS. W planach są m.in. zwiększenie zasięgu i zdolności adaptacyjnych oraz integracja z systemami dowodzenia i kontroli, co z kolei umożliwi budowę kompleksowej sieci obrony antydronowej. Samo włączenie ExDECS do arsenału amerykańskiej piechoty morskiej to z kolei krok ku bardziej nowoczesnej i elastycznej obronie w erze zagrożeń ze strony systemów bezzałogowych. Dzięki technologii HPM siłŹy zbrojne USA zyskują niekinetyczne narzędzie, które może szybko i skutecznie reagować na pojawiające się roje dronów.