USA zdradzą swoje tajemnice Tajwanowi. To dzięki nim amerykańska marynarka jest na szczycie

Poznaliśmy jeszcze więcej szczegółów na temat rodzimego okrętu podwodnego Hai Kun, którego Tajwan zaprezentował światu 28 września. Jakie dokładnie ma korzenie i dlaczego będzie przepotężny, dzięki wkładowi USA?
USA zdradzą swoje tajemnice Tajwanowi. To dzięki nim amerykańska marynarka jest na szczycie

Tajwański okręt podwodny Hai Kun sięgnie po technologie USA

W ciągu ostatnich dekad USA potwierdziły swoją dominację w sektorze nie tylko lotniskowców, ale też okrętów podwodnych. Trudno się więc dziwić, że kraj ten jest aktualnie uznawany za najbardziej zaawansowany technologicznie, jeśli idzie o tę klasę okrętów właśnie. Razem z tym tytułem idzie też technologia, którą kraj zwykle “chroni” za wszelką cenę, aby nie zdradzać swoich tajemnic innym państwom, ale w przypadku Tajwanu (i sojuszu AUKUS) zrobi w tej kwestii wyjątek.

Czytaj też: Te niszczyciele to przyszłość marynarki USA. Pierwszy z nich zapisał się właśnie na kartach historii

Dziś jest już pewne, że pierwszy lokalnie zbudowany okręt podwodny Tajwanu wykorzystuje kilka arcyważnych elementów amerykańskiej technologii. W ogólnym jednak rozrachunku jego projekt opiera się na służących ciągle okrętach typu Hau Lung, ale różni się względem nich znacząco, a to przez szereg amerykańskich sprzętów i rozwiązań. Przykładowo dostarczone przez amerykańską firmę L3 Harris maszty przypominają te z okrętów typu Virginia, dzierżąc swoje nowoczesne elektrooptyczne peryskopy oraz projekt uniemożliwiający masztowi zniszczenie kadłuba, dzięki temu, że znajdują się na zewnątrz kadłuba.

Czytaj też: Dziecięce ubranko z czasów Jezusa. Ta jaskinia nie pierwszy raz zawierała coś cennego

Na tym wkład USA w tajwańskie okręty podwodne jednak się nie kończy. Wiemy, że będą one uzbrojone w dostarczane przez USA ciężkie torpedy MK-48 Mod6 Advanced Technology (AT), które są skuteczne zarówno przeciwko okrętom podwodnym, jak i nawodnym. Oczekuje się, że torpedy zostaną uzupełnione o wystrzeliwaną z okrętów podwodnych wersję słynnego pocisku przeciwokrętowego Harpoon, podczas gdy system zarządzania walką dostarczy Lockheed Martin, a zestaw sonarowy firma Raytheon. Innymi słowy, Tajwan zbuduje swoje okręty podwodne z wykorzystaniem technologii, które zagwarantowały USA dominację w sektorze morskim.