Uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Co to jest i dlaczego MUSISZ je włączyć na Facebooku i w Google?

Wielkie firmy technologiczne chcą, abyś lepiej zabezpieczył swoje konto. Dlatego zmuszają użytkowników do włączenia tzw. uwierzytelniania dwuskładnikowego. Włącz je dziś, by uniknąć utraty dostępu do Facebooka czy GMaila!
Uwierzytelnianie dwuskładnikowe. Co to jest i dlaczego MUSISZ je włączyć na Facebooku i w Google?

Facebook i Google wprowadzają pod koniec tego roku obowiązkowe korzystanie z tzw. uwierzytelniania dwuskładnikowego, zwanego inaczej weryfikacją dwuetapową. Jeśli jeszcze go nie włączyłeś, zrób to jak najszybciej. Inaczej grozi ci utrata dostępu do konta i danych, które są z nim związane.

Monika, jedna z autorek Focus.pl, zapomniała skonfigurować uwierzytelniania dwuskładnikowego na Facebooku. Ponieważ Facebook wprowadza obowiązkowe korzystanie z tego mechanizmu, pod koniec grudnia Monika straciła dostęp do Facebooka i Messengera, których używa na co dzień w pracy. Odblokowanie konta wymagało m.in. przesłania skanu dowodu osobistego i zajęło prawie dwa dni.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe – czym jest?

Na czym polega uwierzytelnianie dwuskładnikowe (Two Factor Authentication, 2FA)? Chodzi o to, aby podczas logowania do serwisów internetowych czy aplikacji nie używać tylko nazwy użytkownika (loginu, maila itd.) i hasła. Te dane dość łatwo można przechwycić lub odgadnąć. W efekcie cyberprzestępca może uzyskać dostęp do naszej skrzynki e-mail, konta na Facebooku czy Twitterze.

Dlatego potrzebny jest drugi składnik, który jest niezależny od nazwy użytkownika i hasła. Najczęściej stosowane są cztery rodzaje zabezpieczeń zaliczanych do uwierzytelniania dwuskładnikowego:

  • kody SMS lub w połączeni głosowym – najprostsze rozwiązanie, wymagające podania numeru telefonu komórkowego. W razie potrzeby na ten numer wysyłane jest dodatkowe, jednorazowe hasło w wiadomości SMS. System może też zadzwonić i odczytać hasło;
  • generator kodów w aplikacji aplikacje mobilne, np. Facebooka, mogą zawierać tzw. generator kodów. Gdy logujemy się do serwisu na nowym urządzeniu, np. komputerze, musimy przepisać kod wyświetlany w aplikacji;
  • dodatkowa aplikacja do uwierzytelniania – osobna aplikacja mobilna na smartfonie i tablecie. Potwierdza ona naszą tożsamość, może też generować kody dostępu. Przykłady takich aplikacji to Duo Mobile, Google Authenticator czy Microsoft Authenticator;
  • klucz sprzętowy – osobne urządzenie, które nosimy przy sobie. Jego użycie potwierdza, że to my logujemy się do komputera, serwisu i aplikacji.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe na Facebooku na komputerze

Aby włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe na swoim koncie Facebook, można uruchomić ten serwis na komputerze. Z menu rozwijanego po kliknięciu na trójkąt w prawym górnym rogu należy wybrać „Ustawienia i prywatność”. Następnie „Ustawienia” i „Bezpieczeństwo i logowanie”.

Tu w sekcji „Uwierzytelnianie dwuskładnikowe” wybierz „Używaj uwierzytelniania dwuskładnikowego” i włącz tę opcję. Wybierz co najmniej jedną z dostępnych metod i skonfiguruj ją do końca. Dobrze jest mieć co najmniej dwie metody, np. „Wiadomość tekstowa (SMS)” i „Kody odzyskiwania dostępu”.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe w Facebooku na telefonie

Uruchom aplikację mobilną Facebooka. Z menu rozwijanego po kliknięciu na strzałkę w prawym górnym rogu wybierz „Ustawienia”. Następnie „Bezpieczeństwo i logowanie”. Dalej postępuj tak, jak opisano powyżej.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe w koncie Google na komputerze

Zaloguj się do dowolnej usługi Google, np. GMail. Kliknij na ikonie w prawym górnym rogu (może być na niej twoje zdjęcie) i wybierz „Zarządzaj kontem Google”. Następnie z menu wybierz „Bezpieczeństwo” i przejdź do „Logowanie się w Google”.

Tu wybierz „Weryfikacja dwuetapowa” i włącz tę opcję. Skonfiguruj co najmniej jedną metodę weryfikacji. Zalecane są co najmniej dwie niezależne, np. „Połączenie głosowe lub SMS” i „Kody zapasowe”.

Uwierzytelnianie dwuskładnikowe w koncie Google na telefonie

Uruchom aplikację mobilną Google, GMail lub Chrome. Stuknij w ikonę z twoimi inicjałami lub zdjęciem w prawym górnym rogu. Wybierz „Zarządzaj kontem Google”. Dalej postępuj tak, jak opisano powyżej.

Gdzie jeszcze warto włączyć uwierzytelnianie dwuskładnikowe?

Opcję uwierzytelniania dwuskładnikowego oferuje wiele aplikacji i serwisów. Najczęściej wymaga to podania numeru telefonu komórkowego. W ten sposób można zabezpieczyć m.in. dostęp do serwisów społecznościowych, np. Twittera, usług w chmurze, takich jak Dropbox oraz serwisów finansowych, np. PayPal.

Warto pamiętać, że rolę aplikacji do weryfikacji dwuetapowej mogą też pełnić mobilne aplikacje bankowe. Dzięki nim możemy autoryzować płatności w internecie oraz uzyskać dostęp do usług cyfrowych świadczonych przez urzędy. Przykłady takich usług to Internetowe Konto Pacjenta, ePUAP czy serwis Obywatel.gov.pl.