Francja ma nowego drona kamikadze. Prędkość, jaką jest w stanie wyciągnąć, jest oszałamiająca

Francuska firma EOS Technologie zaprezentowała swoje najnowsze “dziecko” – drona kamikadze, który jest w stanie osiągnąć spektakularną prędkość do 400 km/h.
Dron Veloce 330 /Fot. EOS Technologie

Dron Veloce 330 /Fot. EOS Technologie

Dron powstał na zlecenie Direction Générale de l’Armement (DGA), czyli francuskiej agencji ds. uzbrojenia. Veloce 330 jest to rodzaj amunicji krążącej średniego zasięgu, czyli po prostu dron kamikadze, który ma za zadanie uderzyć w cel i jednocześnie sam zostaje zniszczony.

Czytaj też: To nie X-Wing z “Gwiezdnych wojen”, a dron kamikadze. Rosjanie planują użyć go już niebawem

Według firmy EOS Technologie, która odpowiada za budowę drona, w trzeciej fazie testów w locie pokonał on dystans 50 km w 16 minut, co pozwoliło mu osiągnąć prędkość maksymalną 400 km/h. W tym czasie dron zużył tylko połowę zbiornika paliwa, a to sugeruje, że jego możliwości są znacznie większe.

Co potrafi dron kamikadze Veloce 330?

Historycznie rzecz biorąc, Francja nie traktowała priorytetowo UAV (bezzałogowych statków powietrznych), tym bardziej amunicji krążącej. Jednak ostatnio ich podejście się zmieniło, a w 2022 r. DGA uruchomiła dwa projekty amunicji krążącej – Colibri i Larinae – które powinny być w stanie zneutralizować pojazd opancerzony znajdujący się w odległości 8-49 km. W 2023 r. agencja szukała ofert na zakup licznych systemów amunicji krążącej dla swojego wojska. Następnie pojawiło się kilka ogłoszeń na paryskim pokazie lotniczym, który odbył się zaledwie tydzień później.

Czytaj też: To wcale nie zatopiony bombowiec B-21, a Manta Ray. Niesamowity dron wypłynął w morze

16 czerwca 2023 r. firma EOS Technologie podpisała kontrakt z firmami Nexter Arrowtech i TRAAK na opracowanie nowej zdalnie sterowanej amunicji średniego zasięgu. Reklamowano, że drony kamikadze będą wyposażone w głowice przeciwpancerne i będą mogły działać w środowisku pozbawionym sygnału GPS.

Dron Veloce 330 na zbliżeniu /Fot. EOS Technologie

Veloce 330 wykorzystuje technologię pionowego startu i lądowania (VTOL). Dron jest również wyposażony w rdzeń generujący ładunek, który przeciwdziała aktywnej obronie. Posiada także niezależny od GPS i odporny na zakłócenia system nawigacji opracowany przez TRAAK.

Poza tym Veloce 330 może wykonywać misje wywiadowcze dzięki obecności sfery optotronicznej zdolnej do wykrywania pojazdów w odległości do 15 km w ciągu dnia i ok. 3 km w nocy. Następnym krokiem jest przekształcenie UAV w zdalnie sterowaną amunicję zdolną do penetracji pancerza czołgu.

Przedstawiciele Nexter zapewniają, że “zaawansowana telemetria amunicji” sprawi, że ludzie będą odgrywać kluczową rolę w podejmowaniu decyzji dotyczących drona i neutralizowanych przez niego celów. Gwarantuje to, że dron nie będzie wykonywać zautomatyzowanych misji.

Veloce 330 został w całości zaprojektowany i wykonany w Mérignac, mieście znanym z warsztatów produkujących samoloty Dassault Aviation Rafale. Firma EOS Technologie określa Veloce 330 jako mini wersję “irańskiego Shahed-238”.