Chińczycy odkryli ogromne pokłady uranu. Ale co z nimi zrobią?

W Chinach odkryto bogate złoża uranu, co zwiększa całkowite rezerwy tego pierwiastka w Państwie Środka aż 10-krotnie.
Chińczycy odkryli ogromne pokłady uranu. Ale co z nimi zrobią?

Gazeta South China Morning Post donosi o odkryciu pokładów uranu na głębokości, która do tej pory wydawała się niemożliwa. Pokłady uranu są naprawdę “ogromne” – całkowite rezerwy w Państwie Środka wzrosną aż 10 razy, do ponad dwóch milionów ton. Chiny tym samym zrównają się pod tym względem z Australią, która jest uważana za jedno z najbogatszych w uran krajów na świecie.

Warto podkreślić, że naukowcy stojący za odkryciem nowych pokładów uranu, wykorzystali najnowocześniejszą technologię i sprzęt, aby zbadać, co znajduje się na głębokości 3000 m. To aż sześć razy głębiej niż w przypadku większości chińskich kopalni uranu.

Nowo namierzone złożą pomogą Chinom zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na energię jądrową i tym samym uwolnić się od dwutlenku węgla. Państwo Środka już od jakiegoś czasu planuje całkowitą rezygnacę z paliw kopalnych, ale ograniczone źródła pierwiastków radioaktywnych utrudniały realizację tego celu. Niestety, jest też mroczna strona nowego odkrycia. Uran jest wykorzystywany do produkcji broni, więc nowe pokłady mogą pomóc zwiększyć arsenał jądrowy kraju. 

Uważa się, że uran występuje głównie w płytkich, stabilnych geofizycznie obszarach, ale niektóre z największych złóż odkrytych w ostatnich latach znajdują się ponad 1500 metrów pod powierzchnią ziemi. Regiony, w których je znaleziono, doświadczyły dużych ruchów tektonicznych, co według długoletnich teorii uniemożliwiłoby powstanie uranu. 

Li Ziying, dyrektor Pekińskiego Instytutu Badań nad Geologią Uranu, powiedział: 

Odkrycie to podważa powszechnie panujące przekonania na temat powstawania złóż uranu. Kolizje tektoniczne mogą powodować, że uran unosi się z płaszcza, a następnie zostaje uwięziony w małych “gorących punktach” tysiące metrów pod powierzchnią ziemi. 

Chińscy uczeni użyli ultraczułych czujników lotniczych do wykrywania maleńkich śladów ciepła wytwarzanego przez uran pod powierzchnią ziemi. Po ich wykryciu, użyto specjalnego wietrła, aby uzyskać małe probki z “niemożliwych” głębokości. Całkowite pokłady uranu zostały oszacowane przez moduły sztucznej inteligencji.

Nową metodę można stosować na całym świecie, tym samym ułatwiając poszukiwania ukrytych złóż uranu.