Ciągnie… Polaka do? Już wiadomo, w jakich ostojach przyrody najchętniej spędzamy czas

Praktycznie każdy lubi spędzać wolny czas na łonie przyrody, ale jak się okazuje nie każdy jest fascynatem natury w jej najbardziej dzikim wydaniu. Zespół badaczy z Polski i Norwegii sprawdzili, jak bardzo atrakcyjne są dla nas lasy i czy każdy pójdzie tam, gdzie jest najbardziej pierwotnie i dziko. Wyniki pokazały wyraźną ambiwalencję w podejściu tak Polaków, jak i Norwegów.
Ciągnie… Polaka do? Już wiadomo, w jakich ostojach przyrody najchętniej spędzamy czas

W Scientific Reports pojawiły się wyniki badań przeprowadzonych przez zespół polskich i norweskich naukowców. Celem było określenie preferencji ankietowanych osób wobec dzikiej przyrody. Jak się okazało, badana grupa była silnie spolaryzowana.

Zarówno w Polsce, jak i Norwegii około dwie trzecie badanych osób (68 proc. w naszym kraju i 66 proc. w Norwegii) woli lasy te o zbliżonej formie do pierwotnych z wieloma gatunkami drzew, w różnym wieku, zamieszkałe przez drapieżniki.

Czytaj też: Psy i wilki mają wiele wspólnego, ale naukowcy zidentyfikowali kolejną różnicę między nimi

Pozostała część ankietowanych zdecydowania opowiedziała się przeciwko woli doświadczenia takiego kontaktu z naturą, preferują lasy gospodarcze, monogatunkowe, bez dzikich zwierząt. Te osoby posiadają silną skłonność do unikania lasów, w których takie zwierzęta jak wilk czy niedźwiedź.

Praktycznie nie występowała wśród badanych grupa osób, która preferowała zarówno jeden typ lasu, jak i drugi.

Dualizm relacji człowiek-natura. Naukowcy wytłumaczyli, skąd taki podział

Wyniki badań pokazały silny podział wśród uczestników na tych „lubiących dzikość” i stroniących od kontaktu z dziką przyrodą. Jak interpretują naukowcy, badanie ukazało dualizm relacji człowiek-przyroda, który określa się mianem biofilii (umiłowania natury) i biofobii (strachu przed nią).

Czytaj też: Neandertalczycy wycinali lasy już 125 tysięcy lat temu. Być może robili to i na terenie dzisiejszej Polski

Marek Giergiczny, jeden ze współautorów pracy naukowej, tak mówi o roli badania:

Nasze badanie wyraźnie pokazuje, że duże drapieżniki są ważnymi składnikami ekosystemów leśnych również z perspektywy społecznej i że duże drapieżniki odgrywają rolę w wartości rekreacyjnej lasu.

Naukowcy wyrażają nadzieję, że wyniki ich prac zostaną uwzględnione podczas zarządzania kompleksami leśnymi i jeszcze bardziej doceni się pozytywną rolę dzikiej przyrody w dzisiejszym świecie.

Więcej:lasy