W reakcji na list Centrum Badań nad Zagładą Żydów

W kwietniowym numerze „Focus Historia Ekstra” ukazał się wywiad z pracownikiem Polskiej Akademii Nauk prof. dr. hab. Krzysztofem Jasiewiczem. Jego jawnie antysemickie wypowiedzi są skandaliczne i głęboko bulwersujące.
W reakcji na list Centrum Badań nad Zagładą Żydów

Mówiąc po prostu, zdaniem Jasiewicza Żydzi zasłużyli sobie na Holokaust. Trudno o bardziej obrzydliwą tezę, wypowiadaną w dodatku przez zawodowego historyka.

Publikacja tego tekstu wywołała silną reakcję. Jedną z nich jest stanowisko Centrum Badań nad Zagładą Żydów, pod którym podpisało się wiele spośród największych polskich autorytetów moralnych i naukowych. Szkoda jednak, że list zrównuje winę antysemity Jasiewicza z winą redakcji „Focusa Historia”.

Zamiast więc żądać głowy posłańca – w tym wypadku redaktora naczelnego magazynu „Focus Historia” Michała Wójcika – warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób środowisko naukowe powinno reagować na niedopuszczalne antysemickie postawy we własnym gronie.

Niżej podpisani znają od lat redaktora Michała Wójcika, jego poglądy, a także jego wkład w popularyzację dziejów i kultury Żydów w Polsce, również na łamach pisma „Focus Historia”. Warto też obejrzeć cały numer czasopisma, by wywiad z K. Jasiewiczem zobaczyć we właściwym kontekście.

Tłumaczenie publikacji „Focusa” „chęcią zysku, ignorancją” uważamy za nietrafne. Publikacji tej wyraźnie przyświecała intencja zdemaskowania bardzo niepokojącego zjawiska. Sądzimy wprawdzie, że granice dziennikarskiej prowokacji zostały w tym wypadku przekroczone, ale nie to jest istotą rzeczy. Jest nią głoszony w majestacie naukowych autorytetów antysemityzm. K. Jasiewicz jest bowiem profesorem tytularnym w Polskiej Akademii Nauk.

Marek Beylin, dziennikarz

Paweł Bravo,  tłumacz, publicysta

Piotr Buras, publicysta

Zofia Dubowska- Grynberg, historyczka sztuki

Marcin Grynberg, biolog

Adam Lipszyc, tłumacz i eseista

Mikołaj Lizut, dziennikarz

Marcin Meller, dziennikarz

Piotr Paziński, redaktor naczelny “Midrasza”, publicysta i pisarz

Justyna Sobolewska, dziennikarka

Tadeusz Sobolewski, krytyk filmowy

Joanna Sokolińska, koordynatorka projektu „Życie w ukryciu. Muzeum”

Krzysztof Srebrny, psychoanalityk

Rafał Szymczak, prezes związku firm PR

Marek Węcowski, historyk

Czytaj także: Oświadczenie redaktora Michała Wójcika