Wakacje w Koperniku

Morze czy góry? Zwiedzanie czy plaża? Z nami możesz poznawać świat na różne sposoby, a przy okazji miło spędzić czas
Wakacje w Koperniku

Lato w mieście wcale nie musi być nudne. W Centrum Nauki Kopernik nie brakuje atrakcji – oto nasz program wakacyjny dla wszystkich miłośników inteligentnej rozrywki.

Na początek odrobina relaksu, którego tak bardzo potrzebujesz po wielu miesiącach pracy czy nauki. Zapraszamy na „Łoże fakira” (galeria „Człowiek i środowisko”). Ma dwa miejsca do leżenia – jedno z gwoździami, drugie „wyściełane” przeciętymi na połowy drewnianymi kulami. Gdy położysz się na tym pierwszym i pociągniesz za dźwignię, setki gwoździ wysuną się i uniosą cię do góry. Bolesne? Wcale nie – o wiele mniej przyjemnie leży się na łożu z półkulami. Im więcej punktów podparcia dla ciała, tym mniejszy nacisk na każdy z nich, a więc mniej bólu.

Możesz już ruszyć w niezwykłą podróż po świecie. Czy potrafisz dogadać się z mieszkańcami odległych krajów? Dowiesz się tego dzięki eksponatowi „Języki świata” (galeria „RE: generacja”), który – jak sama nazwa wskazuje – pozwala posłuchać kilku spośród tysięcy języków używanych na świecie. Spróbuj je porównać i odgadnąć, o co chodzi, na podstawie intonacji głosu i emocji mówiącego. Nawet jeśli rozumiesz obcy język, możesz nie poradzić sobie z bardziej złożonymi komunikatami, takimi jak dowcipy. Z pomocą „Śmiechu bez granic” (galeria „RE: generacja”) dowiesz się, czy masz globalne poczucie humoru. Wybierasz kraj, z którego pochodzi skecz, a podczas jego oglądania kamera nagrywa twoje reakcje. Później możesz ponownie zobaczyć scenkę, ale już z dodanym śmiechem osób należących od danego kręgu kulturowego. Na ekranie widzisz też swoją twarz – odbierasz na tych samych falach, co Hindusi?

Jeśli ci się to nie udało, spróbuj innych sposobów nawiązania kontaktu z mieszkańcami innych krajów. Może porozumienie łatwiej będzie osiągnąć poprzez muzykę? Eksponat „W 80 rytmów dookoła świata” (galeria „RE: generacja”) zademonstruje sekwencje rytmiczne, charakterystyczne np. dla Karaibów, Oceanii czy Afryki, które możesz potem samodzielnie zagrać na bębnach. Jeśli potrzebujesz bardziej „fizycznego” wyzwania, zapraszamy na „Arenę” (galeria „Człowiek i środowisko”). Możesz się tu wspiąć na szczyt własnych możliwości i porównać swe osiągi ze zwierzęcymi mistrzami świata. Biegi, skoki, siła mięśni, gibkość – każdy znajdzie coś dla siebie.

Po takim wysiłku przyda się kolejna chwila relaksu. Proponujemy spędzenie czasu nad wodą w galerii „Korzenie cywilizacji”. Kąpiele są zabronione, ale za to możesz sprawdzić, jak działa młyn wodny, perskie koło czy akwedukt. A prawdziwy odlot zapewnia „Latający dywan” (galeria „Świat w ruchu”) – niewielki poduszkowiec, na którym można usiąść i przemieszczać się, nie dotykając ziemi. Mamy nawet coś dla miłośników survivalu. Pobyt w „Domowej elektrowni” (galeria „Świat w ruchu”) może się przydać tym, którzy kiedyś znajdą się z dala od cywilizacji i będą zmuszeni do samodzielnego wytwarzania energii. Na tym stanowisku można ją produkować, kręcąc korbą albo maszerując na stepperze. Powstaje wówczas prąd, który uruchamia kolejne urządzenia: radio, żarówkę czy wentylator.

Więcej informacji o CN Kopernik
www.kopernik.org.pl