Początek lata i wakacje to czas wypoczynku, ale jednocześnie trudny okres dla szpitali. Właśnie wtedy najbardziej potrzebna jest krew, której zaczyna brakować. Na problem zwracają uwagę m.in. lekarze.

- Deficyt krwi już się rozpoczął i będzie trwał całe wakacje. W wakacje brakuje krwi z wielu powodów. Bardzo dużo osób wyjeżdża. Poza tym alergie nie pozwalają oddawać krwi wielu osobo i to też zmniejsza ilość dawców krwi – mówi Teresa Wygnańska-Klucz, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Warszawie.

Problem jest tym trudniejszy, że latem częściej dochodzi do wypadków i wtedy krew może okazać się jedynym ratunkiem. Z tego powodu różne punkty Polski odwiedzają krwiobusy. Ponad 433 litry krwi zebrano podczas I etapu tegorocznej Bankowej Akcji Honorowego Krwiodawstwa organizowanej przez PKO Bank Polski.

(Źródło: Newsrm.tv)

Krew jest bezcennym darem, który może ocalić życie drugiego człowieka. Nie da się jej wytworzyć syntetycznie, jedyną fabryką krwi jest ludzki organizm. Transfuzje krwi i produkty krwiopochodne co roku ratują życie milionom ludzi. Dzięki temu można pomóc pacjentom cierpiącym na choroby stanowiące zagrożenie dla życia, przedłużając im życie i zapewniając jego lepszą jakość. Krew i produkty krwiopochodne niezbędne są do wsparcia złożonych procedur medycznych i chirurgicznych. Krew odgrywa również niezmiernie istotną rolę, ratując życie pacjentów objętych opieką nad matką i dzieckiem oraz w czasie katastrof, zarówno naturalnych, jak i spowodowanych przez człowieka.

W wielu krajach zapotrzebowanie na krew jest znacznie większe niż jej dostępne zasoby i służby krwiodawstwa stoją w obliczu wyzwania związanego z koniecznością zabezpieczenia i udostępnienia wystarczającej ilości krwi, dbając o jej odpowiednią jakość i bezpieczeństwo. Odpowiednią ilość krwi można zapewnić jedynie dzięki regularnemu oddawaniu krwi przez honorowych krwiodawców. Celem WHO jest doprowadzenie do tego, aby do 2020 r. wszystkie państwa pozyskiwały niezbędne zasoby krwi od honorowych krwiodawców.

Sprawdź, gdzie w pobliżu twojego miejsca zamieszkania można oddać krew