Wątpliwości przed ślubem: czy to sygnał ostrzegawczy?

Wątpliwości przed ślubem dotyczą wielu par i wydają się naturalnym zjawiskiem związanym z przełomowym wydarzeniem w naszym życiu. Kiedy są sygnałem ostrzegawczym? Czy powinniśmy przejmować się przedślubnymi rozterkami?
Wątpliwości przed ślubem: czy to sygnał ostrzegawczy?

Ślub uważany jest przez wielu za jedno z najważniejszych wydarzeń w życiu. Już małe dzieci bawią się w organizowanie wesela. Dziewczynki marzą o pięknej białej sukni i przysłowiowym księciu na białym koniu. 
W miarę upływu lat te marzenia oczywiście ewoluują, ale dla wielu zawarcie związku małżeńskiego w dorosłym życiu jest niezwykle istotne. 
 W końcu spotykamy tego jedynego, bądź tę jedyną. Podejmujemy decyzję o założeniu rodziny i zaczynamy organizować ślub oraz wesele. Wybór sali, muzyki, fotografa, zakup sukni, planowanie podróży poślubnej. W końcu, całe dnie wypełnione są organizacją ślubu. Nie dopuszczamy do siebie myśli, że ten dzień mógłby się nie udać. Ale… nie zawsze tak się dzieje. Czasami, w głowach narzeczonych rodzą się różne wątpliwości, które bywają bagatelizowane, ale zdarza się i tak, że są przyczyną odwołania ślubu. Czy wszystkie przedślubne wątpliwości powinniśmy rozważać? 

Skąd się biorą wątpliwości przed ślubem?

Ślub to ogromna zmiana w życiu. Życie, które dotąd wiedliśmy sami, od tego dnia będziemy dzielić z drugą osobą. I nawet, jeśli wcześniej już długo byliśmy w związku, to przypieczętowanie go zawarciem aktu małżeńskiego, niesie za sobą wiele zmian – formalnych, społecznych.  Do tego dochodzi aspekt symboliczny – ślub to jeden z rytuałów przejścia, służących do podkreślenia przełomowych momentów w życiu związanych z przechodzeniem z jednej fazy życia do drugiej. 
Także można wiele lat żyć w dobrej relacji, mieć wspólny dom, kredyt i dzieci, ale mimo to, zawarcie potem związku małżeńskiego jest wydarzeniem przełomowym.
Nic zatem dziwnego, że podejmując taką decyzję, mamy różne wątpliwości.
Tym bardziej, jeśli różne przykłady z otoczenia pokazują nam, że małżeńskie życie nie jest usłane różami. Na przykład dzieci rozwiedzionych rodziców, które obserwowały dramat rozgrywający się między  rodzicami i ucierpiały w efekcie ich rozwodu mogą mieć więcej przedślubnych wątpliwości, aniżeli osoby nie mające takich doświadczeń.

Przykłady dylematów przed ślubem

Czy na pewno kocham tę osobę?

Stan zakochania, chemia, fascynacja na początku związku sprawia, że chętnie podejmujemy różne decyzje związane z przyszłością. Wydaje nam się, że nie wyobrażamy sobie życia bez drugiej osoby. Chcemy razem iść przez życie więc podejmujemy decyzję o ślubie. Ale z czasem związek zmienia swoją dynamikę, pojawiają się różne problemy, czasem zobojętnienie. Fora internetowe obfitują w opisy rozterek przedślubnych osób, które przestały odczuwać satysfakcję ze związku. Pełno jest obaw, że związek uległ wypaleniu, że między narzeczonymi nie ma już żadnego uczucia. 

Czy chcemy być razem do końca życia?

Zakładanie, że w ogóle robimy coś raz na całe życie jest dosyć obciążające i zawsze rodzi w nas więcej wątpliwości, niż jeśli podejmujemy decyzję niosącą krótkotrwałe skutki. Planując ślub możemy zastanawiać się, czy to właśnie z tą osobą chcemy być do końca swoich dni. Może chcielibyśmy być kiedyś z kimś jeszcze? Przeżywamy rozterki związane z kwestią,  czy jesteśmy gotowi na dotrzymywanie wierności jednej i tej samej osobie już na zawsze. Zastanawiamy się, czy myśli o ślubie niosą za sobą więcej nadziei na przyszłość, czy żalu za przeszłością i szeroko pojmowaną wolnością. 

Czy będzie dobrym rodzicem?

Planowanie ślubu wiąże się również z planowaniem rodziny. Możemy chcieć posiadać potomstwo, ale możemy także planować życie bezdzietne. Ważne, aby przed ślubem uzgodnić, czy  mamy z partnerem w tej kwestii podobne oczekiwania. Nawet, jeżeli łączy nas wielkie  uczucie, to w sytuacji, kiedy różnimy się w tak istotnej kwestii, trudno będzie nam stworzyć szczęśliwe małżeństwo.
A nawet, jeżeli w tym temacie mamy wspólne plany, to nie mamy żadnej pewności, że nasz partner sprawdzi się w roli rodzica. Możemy  mieć wątpliwości co do jego poczucia odpowiedzialności, chęci wychowywania dzieci,  czy możliwości utrzymania większej rodziny. 

A może ja w ogóle pragnę czegoś innego?

Planujemy ślub, a w głębi duszy mamy poczucie, że chcielibyśmy być gdzie indziej? Że życie w małżeństwie jest nie dla nas? Im bliżej ślubu, tym więcej mamy wizji tego, jakie plany moglibyśmy realizować, gdybyśmy nie decydowali się na małżeństwo. Takie rozterki również pojawiają się w związku z przełomowymi wydarzeniami w życiu. Ślub przez wielu określany jest jako utrata wolności. Trudno się dziwić, że mamy wątpliwości co do tego, czy tę wolność chcemy utracić. 

Wątpliwości wobec partnera

Im dłużej jesteśmy razem, tym lepiej się znamy i widzimy więcej swoich wad. To całkiem naturalne. Sztuka wspólnego życia polega również i na tym, aby na pewne wady przymykać oko, a w konfliktach szukać kompromisu. Ale bywa i tak, że zauważamy u przyszłego współmałżonka takie zachowania, jak na przykład przemoc czy nałogi, które uniemożliwiają normalne małżeńskie życie,. Wówczas również musimy poważnie zastanowić się, czy ślub z tym człowiekiem to na pewno dobry pomysł. 

 

Czy niepewność przed ślubem to sygnał ostrzegawczy?

Niepewność przed ślubem  jest całkiem naturalna. Większość par zanim wstąpi w związek małżeński, przeżywa rozterki związane ze wspólną przyszłością. Nie ma w tym nic dziwnego- podejmujemy w końcu decyzję, będącą w założeniu, decyzją na całe życie. Byłoby zatem dziwne, gdybyśmy podejmowali ją zupełnie bezrefleksyjnie. 
Także nie musimy nadmiernie przejmować się tym, że  w ogóle takie wątpliwości się pojawiają. A kiedy wątpliwości przed ślubem powinny być dla nas  sygnałem ostrzegawczym? Na pewno wówczas, kiedy przysłaniają zupełnie radość z przygotowań do ślubu. Jeżeli wybierając suknię ślubną, myślimy tylko o tym, żeby być gdzie indziej, jeżeli rozmawiając z partnerem, czujemy że wcale nie chcemy z nim być, to musimy poważnie przemyśleć swoje przedślubne rozterki.

O czym świadczą wątpliwości przed ślubem?

Wątpliwości przed ślubem przede wszystkim świadczą o tym, że poważnie podchodzimy do tego wydarzenia. Nie chcemy podjąć pochopnej decyzji, która uczyni nas nieszczęśliwymi, a do tego unieszczęśliwi również inne osoby. 
Ale wątpliwości przed ślubem mogą świadczyć również o tym, że w naszym związku już nie dzieje się dobrze. Że wcale nie chcemy zawierać związku małżeńskiego. Może czujemy, że potrzebujemy jeszcze czasu na podejmowanie tak ważnych życiowych decyzji. A może widzimy, że nasz partner nie będzie dla nas dobrym współmałżonkiem. Czasami sami nie wiemy, co jest nie tak, ale intuicja wyraźnie daje nam znaki, że powinniśmy przemyśleć swoją decyzję.

 Jak rozwiać wątpliwości przed ślubem? 

Przede wszystkim musimy sobie odpowiedzieć na pytanie, czego tak w ogóle oczekujemy od życia, od związku i czy widzimy tam miejsce dla tej właśnie osoby, z którą planujemy ślub. Często, skupieni na organizacji ślubu i wesela, zagłuszamy wątpliwości, tłumacząc sobie, że po ślubie wszystko się ułoży. Problem polega na tym, że jeśli coś w związku szwankuje, to po ślubie to się jedynie pogłębi. Również oczekiwanie, że partner, którego różne zachowania budzą nasze wątpliwości, zmieni się po ślubie, jest dosyć naiwne. Dlaczego akurat dzień ślubu ma stanowić granicę, po przekroczeniu której mąż czy żona ulegnie cudownej metamorfozie? Że nagle przestanie za dużo pić, czy zamiast używać wobec nas przemocy, stanie się łagodny i czuły?
Także, na pewno nie możemy trzymać się decyzji o zawarciu ślubu z uwagi na opinię rodziny i przyjaciół. Zamówiona sala i rozesłane zaproszenia nie mogą uniemożliwiać nam zmianę decyzji. Mamy do tego prawo cały czas, a musimy pamiętać, że z formalnościami rozwodowymi jest dużo więcej zachodu aniżeli z odwołaniem przyjęcia weselnego. 
Ale to sytuacja ostateczna. Z reguły bowiem przedślubne wątpliwości związane są ze stresem.  Dlatego warto o nich komuś opowiedzieć, przedyskutować z partnerem to, co nas nurtuje. Może powinniśmy na jakiś czas odłożyć przygotowania i wyjechać odpocząć. Kiedy w spokoju przemyślimy swoją decyzję, porozmawiamy z przyjacielem i partnerem, to z dużym prawdopodobieństwem nasze rozterki miną i będziemy mogli cieszyć się przygotowaniami do ślubu i samym ślubem.