Wątroba do podziału

Czy można uratować dwie osoby za pomocą jednego organu? Wygląda na to, że tak – przekonują lekarze.

– Dzielenie przeszczepianej wątroby na dwie części nie niesie za sobą ryzyka niepowodzenia odrzucenia przeszczepu przez żadnego z biorców – twierdzą chirurdzy ze szpitala dla dzieci w Bostonie.

Wątroba, ze względu na swoje duże zdolności regeneracyjne, może być chirurgicznie podzielona na dwie części. W ten sposób mniejsza część organu może trafić do dziecka oczekującego na przeszczep, a większa – do dorosłego.

– Oczekiwanie na przeszczep wątroby najciężej znoszą właśnie najmłodsi pacjenci. Dziesiątki dzieci umiera co roku w oczekiwaniu na organ właściwych rozmiarów – mówi jeden z pediatrów w klinice transplantologii szpitala w Bostonie.

Zdaniem autorów badania, każdy podzielony na części organ daje szansę uratowania życia jednego dziecka, które oczekuje na przeszczep. Aby doszło do podziału wątroby, musi się zmienić cała procedura przechowywania i transportowania organu. W ten sposób dzieci znalazłyby się na szczycie listy oczekujących na przeszczep. A każdy “dostępny” organ musiałby najpierw trafić na stół operacyjny, a dopiero potem do dwóch oczekujących pacjentów. 

Badacze przeanalizowali historię przeszczepów wątroby od 1995 do 2010 roku i stwierdzili, że ryzyko niepowodzenia operacji u pacjentów, którzy otrzymali cały organ i u tych, którzy otrzymali jego część, było bardzo podobne. 

– Po dogłębnej analizie, jest dla nas jasne, że osoby, którym przeszczepiono niecały organ mogą sobie radzić tak samo dobrze jak ci, którzy z całą wątrobą. Różnicę stanowi jednak rzesza małych i bardzo chorych pacjentów, którym można także uratować życie – mówi dr Ryan Cauley, jeden z autorów badania.