Ważna zmiana w Windowsie. Drukarki nie będą już tak irytować?

Podczas gdy większość akcesoriów komputerowych idzie z duchem czasu, drukarki raczej się nie zmieniają. Wciąż pozostają tym irytującym sprzętem, którego głównym celem nie jest drukowanie, a utrudnianie nam życia. A przynajmniej tak się wydaje, biorąc pod uwagę działania ich producentów. Wygląda jednak na to, że Microsoft chce zrobić z tym porządek.
Ważna zmiana w Windowsie. Drukarki nie będą już tak irytować?

Drukarki staną się mniej problematyczne? Microsoft wprowadza ważną zmianę w Windowsie

Jeśli mielibyśmy zrobić ranking najbardziej irytujących domowych sprzętów, drukarki z pewnością znalazłyby się na wysokim miejscu. Te urządzenia potrafią doprowadzić do przysłowiowej białej gorączki nawet najbardziej spokojnego człowieka. Często winni są temu sami producenci, którzy wypuszczają (zwykle mocno niedopracowane) sterowniki do drukarek. Microsoft postanowił w końcu coś z tym zrobić i  ogłosił plany uproszczenia procesu instalacji drukarek dla użytkowników oraz zmniejszenia liczby problemów związanych z bezpieczeństwem i zgodnością, które mogą pojawić się w przypadku sterowników innych firm.

Czytaj też: Dzięki tej funkcji praca w przeglądarce Edge będzie jeszcze łatwiejsza

Wraz z wydaniem systemu Windows 10 21H2 system Windows oferuje obsługę skrzynek odbiorczych dla drukarek zgodnych z Mopria za pośrednictwem sieci i interfejsów USB za pośrednictwem sterownika klasy Microsoft IPP. Eliminuje to potrzebę zapewniania przez producentów urządzeń drukujących własnych instalatorów, sterowników, narzędzi itd – tłumaczy Microsoft.

Według Johnathana Normana, głównego inżyniera i menedżera Microsoft Offensive Research & Security Engineering (MORSE), firma wdroży nowy domyślny tryb drukowania, aby wyłączyć sterowniki innych firm na potrzeby drukowania. Ma to pomóc wzmocnić okólne bezpieczeństwo systemu Windows. Do tej pory luki w zabezpieczeniach sterowników drukarek, mogły narażać użytkowników na niebezpieczeństwo.

Czytaj też: Odkryto nowy błąd w Windowsie 11. Jak na ironię, raczej nikt nie chce, by został on naprawiony

Zmiany wprowadzane będą stopniowo. Począwszy od 2025 r. firma Microsoft przestanie przyjmować sterowniki przesłane przez producentów drukarek, a w witrynie Windows Update nie będą publikowane żadne nowe sterowniki dla drukarek innych firm. Rok później gigant zmodyfikuje ranking sterowników drukarek, aby nadać priorytet wewnętrznym sterownikom klasy protokołu drukowania internetowego (IPP) systemu Windows. Natomiast od 2027 roku aktualizacje sterowników drukarek innych firm nie będą już dostarczane za pośrednictwem witryny Windows Update, chyba że będą zawierać poprawki zabezpieczeń.

Czytaj też: Po blisko 30 latach Microsoft ubija swój edytor tekstu. Raczej nikt po nim nie zapłacze

Warto jednak wiedzieć, że chociaż sterowników nie znajdziemy w Windows Update, użytkownicy nadal będą mogli zainstalować je samodzielnie, korzystając z pakietu instalacyjnego dostarczanego przez producenta drukarki. Zainstalowane sterowniki nie będą też automatycznie usuwane. Pytanie tylko, czy zapowiedziane przez Microsoft zmiany faktycznie położą kres problemom z drukarkami? Oby tak.