Zewnętrzne panele słoneczne zyskały mocną konkurencję. Ta inwestycja otwiera nową epokę!

Na terenie Australii znajduje się budynek, który zostanie wyposażony we wbudowane panele słoneczne, dzięki którym wzrośnie wydajność energetyczna, a spadnie ilość emitowanego dwutlenku węgla.
Zewnętrzne panele słoneczne zyskały mocną konkurencję. Ta inwestycja otwiera nową epokę!

Instalacje fotowoltaiczne są obecnie niezwykle popularne, jednak ich montowanie zazwyczaj ogranicza się do dachów budynków, gdzie stopień nasłonecznienia jest najwyższy. Studio projektowe Kennon zamierza jednak znacząco zwiększyć pole manewru, wbudowując panele słoneczne również w fasady.

Czytaj też: Robot będzie reagował na nasze humory? Wynik testów „empatycznej maszyny” naprawdę zdumiewa

Pomysłodawcą takiego rozwiązania w przypadku jednego z budynku w australijskim Melbourne jest Pete Kennon, który doszedł do wniosku, że ogniwa fotowoltaiczne osadzone w szkle stanowiłyby rozwiązanie korzystnie wyglądające pod kątem wizualnym, jednocześnie spełniając swoje zadanie z zakresu produkcji energii. W ten sposób pojawiła się idea, której efekty powinniśmy zobaczyć do 2024 roku.

Wbudowane panele słoneczne mają zasilać ośmiopiętrowy budynek

W realizacji pomysłu pomogła niemiecka firma Avancis zajmująca się produkcją paneli. Celem była maksymalizacja produkcji energii, a instalacja została umieszczona na północnej fasadzie budynku znajdującego się na narożnej działce w centralnej dzielnicy biznesowej Melbourne.

Problem dotyczył jednak szklanych płaszczyzn, które Kennon planował wykorzystać. Były one pozbawione certyfikacji budowlanej komisji odwoławczej, dlatego najpierw zbudowano replikę fasady i podpalono ją. Celem było przekonanie się, jak instalacja zareaguje na takie zdarzenie. Dane zostały przeanalizowane w celu uzyskania niezbędnych zezwoleń na budowę z wykorzystaniem tych paneli.

Czytaj też: Oczyszcza ścieki i może być ponownie wykorzystany. Niesamowity polimer w akcji

Ostatecznie ma powstać ośmiopiętrowy budynek z północną fasadą składającą się z 1182 paneli słonecznych, które mają wygląd i grubość zwykłych szyb. Spełniają jednak rolę taką, jak panele słoneczne. Instalacja ma generować 142kWp energii, co jest imponującym rezultatem, jeśli zestawić to z 3-6 kWp dostarczanymi przez systemy paneli słonecznych umieszczane na dachach gospodarstw domowych. Poza tym taka instalacja pozwoli uniknąć emisji 70 ton dwutlenku węgla do atmosfery każdego roku.