Wczoraj i dziś

Powierzchnia Ziemi może się zmieniać w błyskawicznym tempie, a działalność człowieka i globalne ocieplenie nieustannie to tempo zwiększają

Nasza stara, dobra Ziemia nie jest już taka, jak dawniej. Kiedyś wydawała nam się opoką, stabilną podstawą, która co prawda podlega jakimś zmianom, ale zbyt wolnym, byśmy mieli się czym przejmować. Lasy rosną przez dziesiątki lat, rzeki zmieniają bieg w czasie stuleci, a procesy geologiczne trwają tysiącami i milionami lat. Wystarczyło jednak, że zaczęliśmy uważnie przyglądać się naszej planecie, by nasze dobre samopoczucie mocno się zachwiało.
Mniej więcej tak mocno, jak to czasami zdarza się skorupie ziemskiej. I nie chodzi tu nawet o wstrząsy tektoniczne – wystarczy masywne osunięcie się skał, takie jak to, które miało miejsce na nowozelandzkiej Mount Cook, by w jednej chwili dane z atlasów geograficznych straciły swą aktualność.

Zapraszamy was do przesyłania zdjęć ze swojej okolicy ukazujących to samo miejsce dzisiaj i kiedyś. Dodajcie te zdjęcia do swojej galerii i prześlijcie link do użytkownika Redakcja. Z najciekawszych zdjęć stworzymy galerię Focusa!

Poniżej Triftgletscher. Niektóre zmiany związane z globalnym ociepleniem mogą zachodzić z zadziwiającą szybkością. Szwajcarski lodowiec Triftgletscher stracił niemal cały wchodzący do jeziora „jęzor” w ciągu zaledwie roku. Dziś lód nie ma już w ogóle kontaktu z wodą, odsłonięte zostały natomiast zerodowane przez lodowiec skały. Zdjęcie po lewej jest z 2002 roku, po prawej z 2003.

Więcej:cywilizacje