Wear OS 4 w stabilnej wersji. Sprawdź, jakie nowości dostanie Twój zegarek

Wraz z premierą Pixel Watch 2 pojawiła się w końcu stabilna wersja nowego systemu Wear OS 4. Co prawda określenie „nowy” jest tu mocno nad wyraz, w końcu system debiutował już w serii Galaxy Watch 6, jednak dopiero niedługo zacznie być wdrażany na innych modelach, przede wszystkim na pierwszym Pixel Watch.
Wear OS 4 w stabilnej wersji. Sprawdź, jakie nowości dostanie Twój zegarek

Oto Wear OS 4. Zerknijmy na zmiany, jakie przynosi

Podczas gdy Wear OS 4 jest na smartwatchach Samsunga mocno spersonalizowany, w przypadku Pixel Watch 2 dostajemy jego czystą wersję. Ten model od momentu trafienia w ręce użytkowników będzie działał pod kontrolą tej wersji systemu, natomiast właściciele zegarków Pixel Watch dostaną go w formie aktualizacji jeszcze w tym roku. W następnej kolejności trafi na pokład innych modeli kompatybilnych z Wear OS 4. Zanim to nastąpi, warto przyjrzeć się nowościom, jakie Google przygotował dla swoich zegarków (i nie tylko).

Czytaj też: Wyszukiwarka Google mogłaby zniknąć ze sprzętów Apple’a?

Google ściśle współpracował z Samsungiem, dzięki czemu nowy system ma być znacznie przydatniejszy dla użytkowników. Pierwszą z przygotowanych wspólnie ulepszeń jest nowy format tarczy. Ich twórcy będą mogli w łatwiejszy sposób zdefiniować wygląd i zachowanie tarcz zegarka, dostosowując je do elementów interfejsu i to bez konieczności pisania skomplikowanego kodu. Sam system zajmie się renderowaniem tarczy, a programiści nie będą musieli martwić się optymalizacją kodu i wydajnością akumulatora. Z bardziej wizualnych zmian, twórcy dostaną dostęp do nowych funkcji animacji i powiązania danych – w prosty sposób będzie można pokazać aktualne dane w aplikacji (np. liczba wykonanych dzisiaj kroków, która jest automatycznie aktualizowana).

Czytaj też: Ta nowa funkcja Galaxy Watch może pomóc w walce z poważną chorobą

Świetną nowością jest możliwość tworzenia kopii zapasowych i przywracania danych w chmurze. Przyda się to, gdy będziemy chcieli przesiąść się na nowy zegarek – np. z Pixel Watch na Pixel Watch 2. Użytkownik będzie mógł wybrać, które aplikacje i pliki zostaną przeniesione. Natomiast podczas zmiany telefonu podłączymy zegarek do nowego urządzenia bez konieczności przywracania ustawień fabrycznych – to bardzo ważna zmiana, która powinna spodobać się wszystkim, którzy na co dzień korzystają z więcej niż jednego telefonu. Teraz bez przeszkód przełączycie się pomiędzy urządzeniami.

Czytaj też: Asystent Google wchodzi na wyższy poziom. Integracja z Bardem zwiększy jego możliwości

Gigant z Mountain View wydał też oficjalną aplikację Gmail dla systemu Wear OS. Dzięki temu będzie można z poziomu smartwatcha przeglądać skrzynkę odbiorczą i otwierać wiadomości mailowe, bez sięgania po smartfona. Co równie ważne, apka pozwoli nawet przełączać się pomiędzy różnymi kontami. Do tej pory można było jedynie na bieżąco archiwizować maile, odpowiadać na nie lub ewentualnie je usuwać, tymczasem teraz pod ręką będziemy mieli całą skrzynkę odbiorczą. Tutaj trzeba tylko zaznaczyć, że aplikacja Gmail jest dostępna także dla posiadaczy zegarków z Wear OS 3, więc nie trzeba czekać na aktualizację do Wear OS 4, by móc z tej nowości korzystać.