Weekend z chińskimi latawcami

Instytut Konfucjusza w Krakowie serdecznie zaprasza na warsztaty tworzenia chińskich latawców, podczas których mistrz Lu Tiezhi będzie opowiadał o pradawnej sztuce budowania latawców, a każdy uczestnik będzie mógł sam pomalować zbudowane przez siebie latawce.

W piątek 25 maja o godz. 18:00-19:30 – warsztaty dla młodzieży i dorosłych w Instytucie Konfucjusza (Wstęp wolny prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną lub e-mailową).

W sobotę 26 maja, godz. 10:15-12:15 – Poranek z Pandą dla przedszkolaków, poświęcony latawcom – są jeszcze miejsca! (Wstęp wolny prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną lub e-mailową).

Warsztaty prowadzone będą przez pana Lu Tiezhi, który od kilkudziesięciu lat zajmuje się sztuką tworzenia latawców, bada historię tego rzemiosła oraz innych tradycji ludowych Pekinu. Niektóre latawce wykonuje zgodnie z przekazanymi mu niegdyś przez i ludowych Pekinu. Niektóre latawce wykonuje zgodnie z przekazanymi mu niegdyś przez jego nauczycieli regułami, dla innych wymyśla nowe konstrukcje. Jest prawdziwym pasjonatem i artystą, w którego życie wpisała się historia tworzenia latawców, ożywająca z każdym wykonanym przez pana Lu Tiezhi przedmiotem. Reprezentuje on szkołę wyrobu latawców, która wywodzi się w bezpośredniej linii od ostatniego cesarskiego dostawcy latawców.  Chińska historia tworzenia latawców sięga 2400 lat wstecz.Legenda głosi, że nad pierwszym latawcem Lu Ben pracował ponad trzy lata. Na początku służyły do celów militarnych. Dopiero w czasach dynastii Song (IX-XII wiek) latawce stały się zabawkami. Dzisiaj puszczanie latawców na wiatr to jedna z ulubionych rozrywek nie tylko chińskich dzieci, ale i emerytów.

W sobotę 26 maja po godz. 16:00 Instytut Konfucjusza zaprasza na Błonia, gdzie mali i duzi będą mogli wspólnie puszczać latawce.

Instytut Konfucjusza w tym tygodniu zaprasza też na swoją stroną na Facebooku, gdzie codziennie będą  ogłaszane konkursy, w których będzie można wygrać gotowe latawce.

 

Wstęp wolny – ilość miejsc ograniczona prosimy o wcześniejszą rezerwację telefoniczną lub e-mailową.

 

Więcej szczegółów na: www.instytutkonfucjusza.pl

Więcej:News