Zamiast spalać węgiel, używajmy go w elektronice. Za oceanem już to się dzieje

Na hasło „węgiel” zazwyczaj stają nam przed oczami gigantyczne kopalnie odkrywkowe w okolicach Bełchatowa czy Turowa. Mało kto sobie zdaje sprawę, że ten nieodnawialny surowiec można również wykorzystać w innych sektorach poza energetyką. W Stanach Zjednoczonych udowodniono, że ten czarny materiał nadaje się również do zastosowania w elektronice. Chociaż nie jest to grafen, to może on budzić wiele nadziei na przyszłość.
Zdjęcie ilustracyjne kopalni węgla brunatnego

Zdjęcie ilustracyjne kopalni węgla brunatnego

Węgiel zyskał sobie w ostatnich latach bardzo złą sławę. Czarny surowiec jest kojarzony przede wszystkim jako jeden z głównych trucicieli powietrza i podgrzewaczy atmosfery. Nie ważne czy spalamy węgiel kamienny, czy brunatny – produkcja energii w ten sposób nie należy do najbardziej ekologicznych. Warto wspomnieć jednak, że odmian węgla jest o wiele więcej niż tylko te dwie wspomniane. Jeden z pozostałych typów na pewno doskonale znają miłośnicy grillowania. Chodzi dokładnie o węgiel drzewny.

Czytaj też: Nie uwierzysz, do czego może przydać się nam węgiel. Zapomnij o jego spalaniu

Naukowcy z Uniwersytetu Illinois Urbana-Champaign w kooperacji z ekspertami z Krajowego Laboratorium Technologii Energetycznych NETL, Laboratorium Narodowym w Oak Rodge oraz tajwańskiej firmy Semiconductor Manufacturing udowodnili, że węgiel drzewny posiada zdumiewający potencjał do zastosowania go w elektronice przyszłości. Ale w jaki sposób?

Czytaj też: „Lekki” węgiel na Marsie może pochodzić z żywych organizmów. Jesteśmy o krok od sensacji?

Węgiel drzewny wykorzystany został do produkcji ultra cienkich membran w elektronice

Z artykułu na łamach czasopisma Communications Engineering możemy dowiedzieć się, że uczonym zza oceanu udało się przetworzyć próbkę węgla w materiał o niezwykle wysokiej czystości i niewiarygodnie małej grubości. Zespół opracował w nanoskali metodę produkcji quasi-dwuwymiarowych amorficznych membran węglowych, które nazwano „kropkami węglowymi”.

B. Zdjęcie płytki z wytworzonymi układami dwuwarstwowego amorficznego C. Obraz SEM w widoku z góry (górna ramka) i przekrój poprzeczny TEM (dolna ramka) gotowego urządzenia z kropkami węglowymi / źródło: https://doi.org/10.1038/s44172-023-00141-9, CC-BY-4.0

Ich grubość jest liczona w atomach. Wykazują silne właściwości dielektryczne (wytrzymałość dielektryczna powyżej 20 MV/cm). Autorzy wynalazku uważają, że ich kropki węglowe znakomicie mogą się nadać w zaawansowanych technologiach elektronicznych – przede wszystkim w dwuwymiarowych tranzystorach i memrystorach.

Czytaj też: Węgiel z… dwutlenku węgla. Nowa przełomowa metoda na pozyskania surowca i walkę z globalnym ociepleniem

Chcąc rozwijać wydajność kolejnych urządzeń elektronicznych musimy powoli odchodzić od wyłącznego korzystania z krzemu i zwrócić się także w stronę materiałów węglowych. Wiele nadziei pokłada się przede wszystkim w grafenie. Opracowane przez amerykańskich naukowców kropki z węgla drzewnego są dość do niego dość podobne i niewykluczone, że jeszcze nieraz pojawią się na ustach badaczy.