Wewnętrzny klimatyzator

Po co się pocimy? Mechanizm ten odpowiada za termoregulację całego organizmu – pocimy się, aby utrzymać odpowiednią temperaturę ciała i pH skóry, a także aby wydalić szkodliwe substancje (m.in. amoniak i kwas moczowy) oraz elektrolity (sole sodu, wapnia, potasu i magnezu).

Im wyższa jest temperatura otoczenia, tym więcej wydalamy wody, dzięki czemu nasz organizm w naturalny sposób się ochładza. Parujący pot oddaje temperaturę otoczeniu i zapobiega przegrzaniu.

Dziennie człowiek może średnio wypocić litr, w krańcowych przypadkach (np. duży wysiłek fizyczny lub upał) nawet do kilku litrów. Pocimy się cały czas – nasz wewnętrzny klimatyzator działa dwadzieścia cztery godziny na dobę. Wielkość produkcji „płynu do klimatyzacji” zależy nie tylko od warunków atmosferycznych (temperatura otoczenia, wilgotność powietrza), ale też od diety, stanu emocjonalnego (ekscytacja, strach), poziomu stresu i stanu zdrowia.

Pot jest pożywką dla bakterii i to one odpowiadają za jego nieprzyjemną woń. Żeby ograniczyć pocenie i zmniejszyć intensywność zapachu potu, można zrezygnować z ostrych przypraw, a w czasie upałów ograniczyć spożywanie smażonych dań mięsnych, zawiesistych sosów, produktów mlecznych oraz pleśniowych serów. Warto również zmniejszyć ilość pitej kawy, czarnej herbaty oraz alkoholu (przyspieszone krążenie krwi zwiększa potliwość). 

Tym, którzy nie chcą zmieniać diety, pomogą antyperspiranty. To preparaty zawierające chlorek glinu, który powoduje, że na spoconej skórze tworzy się rodzaj żelu zalepiającego gruczoły potowe. Osoby o wrażliwej skórze mogą poszukać antyperspirantów z dodatkiem środków łagodzących, np. Aktivblock Sensitive – poza chlorkiem glinu – zawiera panthenol, alantoinę i ekstrakt z bawełny. Od stężenia chlorku glinu zależy skuteczność działania antyperspirantu. Jeśli ktoś bardzo się poci, powinien korzystać z preparatów ze zwiększoną ilością chlorku glinu, np. Aktivblock Classic zawiera go 20 proc., Aktivblock Sensitive – 15 proc., a Aktivblock spray przeznaczony  do dłoni i stóp – 25 proc. Z tego też powodu Aktivblock można  kupić tylko w aptece. Zwykłe antyperspiranty zawierają zaledwie około 3 proc. soli glinu i działają kilka-, kilkanaście godzin.  Produkty Aktivblock należy stosować na noc, na suchą umytą skórę, początkowo przez kilka dni z rzędu, a potem kilka razy w tygodniu lub rzadziej – działają przez kilka dni. Antyperspiranty Aktivblock  są bezzapachowe, dzięki czemu nie będą przeszkadzać w używaniu pachnących dezodorantów czy perfum.