Wiadomości Google po cichu dostały świetną funkcję. Przyda się podczas przesyłania zdjęć

Gigant z Mountain View pracuje obecnie nad wieloma nowościami dla swojej aplikacji Wiadomości Google. W fazie rozwoju odkryto już kilka interesujących funkcji, ale okazuje się, że niektóre z nich już zostały wdrożone, choć firma zrobiła to po cichu.
Media społecznościowe to przydatne narzędzie, ale niestety łatwo się w nich zatracić /Fot. Unsplash, camilo jimenez

Media społecznościowe to przydatne narzędzie, ale niestety łatwo się w nich zatracić /Fot. Unsplash, camilo jimenez

Wiadomości Google dostają obsługę obrazów Ultra HDR

Standard RCS (Rich Communication Services) został wdrożony w Androidzie 3 lata temu, dzięki czemu użytkownicy dostali dostęp do masy korzyści. To połączenie możliwości SMS-ów, MMS-ów i komunikatorów internetowych. Właśnie dzięki temu mamy możliwość wysyłania o wiele bogatszych wiadomości, w których zawrzeć można pliki ważące do 100 MB, dodawać gify, zdjęcia w dobrej jakości, wiadomości głosowe czy odbywać czaty grupowe oraz na bieżąco śledzić status wiadomości. Google mocno propaguje ten standard, głównie z powodu większego bezpieczeństwa, jakie oferuje RCS, ale przecież na tym jego zalety się nie kończą.

Czytaj też: Google wprowadza nowość w swojej wyszukiwarce. Do czego służą Notatki?

Gigant udowadnia nam to co chwilę, wprowadzając liczne nowości do chatów RCS w swojej aplikacji Wiadomości. Tym razem dodano możliwość wysyłania i odbierania obrazów Ultra HDR i co ciekawe, tak ważna funkcja została udostępniona po cichu. Zapewne dlatego, że na razie dostępna jest jedynie na urządzeniach Pixel, ale spodziewamy się, że zostanie bardziej rozpowszechniona razem z Androidem 14.

Czytaj też: Nadal omijasz nowe zasady YouTube’a? Google uprzykrzy Ci życie

Ale co dla użytkowników oznacza taka nowość? Ultra HDR to nowy format obrazu dostępny w systemie Android 14 i dostępny tylko na czatach RCS.  Format ten pobiera istniejące obrazy w formacie JPEG i zawiera dodatkowo metadane HDR, co zapewnia korzyść polegającą na wyświetlaniu standardowego obrazu na wyświetlaczach innych niż HDR, jednocześnie wyświetlając wersję HDR na wyświetlaczach, które go obsługują. W efekcie, jeśli nasze urządzenie obsługuje HDR, to będzie można skorzystać z zapisanych w pliku metadanych, by zwiększyć kolory i kontrast obrazu. Dzięki temu otrzymamy znacznie lepsze i bogatsze zdjęcia.

Czytaj też: To już w przyszłym tygodniu. Google usunie miliony kont Gmail

Ta nowość powinna spodobać się wszystkim użytkownikom, którzy często przesyłają lub odbierają zdjęcia przy pomocy Wiadomości Google. Co ciekawe, nowość trafia do aplikacji niedługo po tym, jak Apple w końcu się ugiął i potwierdził, że zacznie obsługiwać standard przesyłania RCS w systemie iOS. Nastąpi to już w 2024 roku, dzięki czemu w końcu konwersacje pomiędzy użytkownikami iPhone’ów a Androida będą w pełni korzystać z dobrodziejstw, jakie daje ten standard. Do tej pory wszystkie funkcje zarezerwowane dla RCS i analogicznie, również te dostępne w iMessage, były do dyspozycji tylko jednej ze stron. Było to dokuczliwe zwłaszcza pod kątem bezpieczeństwa. Mamy więc nadzieję, że przejście Apple’a na nowy standard położy kres tym nierównościom.