Dobrze, że Wielka Brytania jest w NATO. Ich nowa broń będzie rewolucyjna

Rozwój narzędzi do siania zniszczenia trwa, a najnowszym tego przejawem w kwestii broni dalekosiężnych są tak zwane pociski hipersoniczne. Coś, w co postanowiła pójść właśnie Wielka Brytania, stawiając na całkowicie rodzime możliwości rozwoju i produkcji tego typu innowacyjnych broni.
Hipersoniczny pocisk HAWC

Broń hipersoniczna ma być podstawowym wyposażeniem sił kosmicznych

Ambitne przedsięwzięcie Wielkiej Brytanii w zakresie hipersonicznych pocisków

W arcyważnym ruchu mającym na celu wzmocnienie swoich zdolności obronnych Wielka Brytania rozpoczęła szeroko zakrojony program rozwoju technologii hipersonicznych pocisków. Ta inicjatywa, która jest kierowana przez Ministerstwo Obrony, obejmuje konsorcjum 90 firm i organizacji z przemysłu i środowisk akademickich, a jej budżet wynosi aż 1 miliard funtów. Cel jest z kolei jeden – zrealizować możliwie najszybsze postępy w technologii hipersonicznych pocisków, zapewniając tym samym, że Wielka Brytania pozostanie konkurencyjna w tej kluczowej dziedzinie współczesnej wojny.

Czytaj też: Sprawdziły się w Ukrainie, teraz będą bronić Indo-Pacyfiku. Pentagon wydaje miliony na drony kamikadze

Aktualnie hipersoniczne pociski są w pewnym sensie niczym atomówki, bo stanowią odstraszającą formę broni. Nie jest to może coś masowej zagłady, bo zwykle te pociski wyposaża się w konwencjonalne głowice, ale samo to, że takie bronie są praktycznie nie do zestrzelenia przez większość systemów przeciwlotniczych, robi z nich właśnie broń odstraszającą. Wszystko przez to, że pociski tego typu poruszają się z prędkościami przekraczającymi 5 Mach, czyli pięć razy szybciej od dźwięku prędkości dźwięku. Połączenie tego z wysoką manewrowością stanowi znaczne wyzwanie dla obecnych systemów obrony przeciwrakietowej, czyniąc je potężnym dodatkiem do każdego arsenału wojskowego.

Czytaj też: Marines rozstawiają trzy nowe systemy obrony powietrznej. Pora najwyższa!

Opracowanie takich pocisków nie jest jednak łatwe i widziało już wiele kontrowersji (rosyjski hipersoniczny Kindżał) czy porażek (hipersoniczny pocisk ARRW USA). Dlatego właśnie program Wielkiej Brytanii ma na celu rozwiązanie różnych aspektów rozwoju hipersonicznych pocisków, a w tym projektowania, testowania, napędu i obliczeń koniecznych do podejmowania odpowiedniego naprowadzania do celu. Stąd podzielenie go na osiem odrębnych sekcji, z których każda skupia się na różnych aspektach technologii. Takie podejście ma pozwolić na dokładne badania i rozwój zdolności hipersonicznych, a zaproponowane w tym procesie ramy realizacyjne są zaprojektowane tak, aby były elastyczne i responsywne, ułatwiając tym samym przyspieszone zamówienia i rozwój technologii hipersonicznych.

USA ARRW

Czytaj też: Plany tak tajne, że nawet poza budżetem. Lotnictwo USA po prostu musi stworzyć tę broń

Ta strategiczna inicjatywa podjęta przez Wielką Brytanie jest zgodna z wysiłkami innych krajów skupionych na zbrojeniu się i jest częścią szerszego planu zabezpieczenia suwerennej zdolności hipersonicznych broni. Rosja, Stany Zjednoczone, Chiny, Indie, a nawet Korea Północna dążą już z mniejszymi lub większymi sukcesami do opracowania pocisków hipersonicznych zupełnie nowej generacji, a kraje takie jak Australia, Francja, Niemcy i Japonia również inwestują w tę technologię. Wszystko to przy braku jakichkolwiek ograniczeń czy odgórnych ustaleń ze strony międzynarodowych traktatów co do rozwoju takiej broni, których po prostu nadal brakuje.