Rekordowa liczba zachorowań na syfilis od 1949 roku na Wyspach. Zapomnieliśmy o chorobach wenerycznych?

Liczba przypadków kiły (syfilisu) w ciągu dekady się potroiła, a rzeżączki podwoiła. Brytyjska służba zdrowia alarmuje, że to na przestrzeni lat regularnie rośnie liczba przypadków chorób wenerycznych.

420 tysięcy przypadków chorób wenerycznych w 2017 roku – to najnowsze dane. To nie wszystko: 20% więcej przypadków syfilisu, 22% więcej przypadków rzeżączki niż rok wcześniej. Eksperci zwracają także uwagę na coraz rzadsze wykonywanie testów na obecność bakterii chlamydii. 

Najwięcej chorób przenoszonych drogą płciową rejestruje się u młodych osób w wieku 15-24 lata. Brytyjska publiczna służba zdrowia podaje w raporcie, że największą grupą ryzyka pozostają osoby biseksuale oraz homoseksualni mężczyźni. Dużym ryzykiem objęte są także mniejszości etniczne żyjące na Wyspach. 

Chlamydioza (choroba spowodowana obecnością bakterii z rodzaju chlamydie) najczęściej przebiega bezobjawowo, jednak jej powikłania mogą być bardzo groźne. W roku 2017 zanotowano ponad 200 tysięcy zakażeń, to około 48% wszystkich ubiegłorocznych przypadków chorób wenerycznych w Wielkiej Brytanii. 

Kliniki zajmujące się planowaniem ciąży przekazały dane, wedle których liczba testów w nich przeprowadzanych spadła od 2015 aż o 61%. Eksperci zwracają uwagę, że przez to wiele przypadków mogło po prostu nie zostać zarejestrowanych. Jedną z przyczyn tego spadku może być rozpowszechnienie zestawów do testów, które można kupić i wykonać samodzielnie w domu. 

Plakat ostrzegający przed chorobami wenerycznymi z 1940 roku przygotowany przez Amerykański Departament Zdrowia fot. Image Asset Management/EAST NEWS

W 2017 w Wielkiej Brytanii tamtejsza służba zdrowia zanotowała ponad 7 tysięcy przypadków syfilisu oraz około 46 tysięcy przypadków rzeżączki. Wzrost zakażeń trwa od 10 lat, z czego najwięcej z nich notuje się w grupach osób homoseksualnych (szczególnie mężczyzn) oraz biseksualnych. W przypadku rzeżączki eksperci ostrzegają przed jej dwoma szczepami. Drugi jest wyjątkowo odporny na działanie standardowych leków. Pierwszy jego przypadek zanotowano w marcu tego roku. Zakażony mężczyzna miał przywieźć chorobę z Południowo-wschodniej Azji. Dwa bliźniacze przypadki pojawiły się w Australii, lekarze spodziewają się, że szczep tak zwanej super rzeżączki będzie się pojawiał coraz częściej.

Jednocześnie zmniejszenie występowania brodawek płciowych (inaczej kłykciny kończyste) aż o 90% od 2009 roku pokazuje skuteczność brytyjskiego programu szczepień dziewczynek w wieku 12-13 lat przeciwko wirusowi brodawczaka ludzkiego. 

Lekarze podkreślają, że nie wolno nigdy zapominać o zasadach higieny oraz dbać o swoje bezpieczeństwo podczas kontaktów intymnych. Polecają także korzystanie z prezerwatyw, które jeśli odpowiednio używane i przechowywane, znacznie zmniejszają ryzyko zachorowania. 

Objawy chorób wenerycznych:

Syfilis, inaczej kiła:

  • gorączka
  • ból gardła i głowy
  • zapalenie opon mózgowych
  • utrata włosów
  • powiększenie węzłów chłonnych
  • utrata wagi
  • w fałdach ciała naskórek na powierzchni grudek ulega uszkodzeniu, a grudki sączą się i przerastają

Rzeżączka:

  • u mężczyzn: ropa wyciekająca z cewki moczowej, pieczenie i ból przy oddawaniu moczu
  • u kobiet: upławy, zaburzenie cyklu miesiączkowego, obfita menstruacja

Źródło: BBC