“Wielka Piątka” Discovery Channel – konkurs!

W najbliższą środę, 31 października, specjaliści wybiorą kolejną piątkę spośród najlepszych maszyn. Tym razem pod lupę idą statki. Przygotowaliśmy z tej okazji konkurs!

„Wielka piątka” to program, w którym eksperci inżynierii lądowej, powietrznej i morskiej próbują wybrać najlepszą piątkę spośród różnych kategorii gigantów myśli technicznej: samolotów, sprzętu budowlanego, transportu wodnego, szybkich pociągów i najnowocześniejszych samochodów.

W najbliższym odcinku (31 października o godz. 22.00, na Discovery Channel) ocenie ekspertów zostanie poddanych pięć superstatków. Wśród nich belgijski tankowiec „TI Europe” , amerykański lotniskowiec z napędem atomowym „USS GHW Bush”, półzanurzalny transportowiec „Mighty Servant”, kontenerowiec „Ebba Maersk” oraz największy pasażerski statek świata „Allure of the Seas”.  Każdy jest wyjątkowy, każdy służy do innych celów, każdy ma cechę, która wyróżnia go  spośród tysięcy rodzajów statków, jakie istnieją na świecie.

Duża głębokość zanurzenia „TI Europe” powoduje, że może on przejść przez Kanał Sueski tylko
z pustymi zbiornikami. Z pełnym ładunkiem musi płynąć wokół Afryki, co wydłuża rejs o 7 dni. „Mighty Servant” może zanurzyć się na głębokość aż 26 metrów. Pod jego pokładem znajdują się
44 wielkie zbiorniki balastowe, dzięki zapełnieniu których, ¾ jednostki znika pod wodą. Zanurzenie na głębokość 21 metrów trwa aż 6 godzin. Lotniskowiec „USS GHW Bush” to z kolei pływająca forteca, która jest w stanie przenieść 6 tysięcy żołnierzy wraz z uzbrojeniem, w każdy zakątek naszego globu. Jego budowa kosztowała ponad 6 miliardów dolarów i trwała aż 8 lat.

„Allure of the Seas” to najbardziej luksusowy liniowiec naszej planety. Ma 360m długości,  a na jego pokładzie znajduje się pole golfowe i park z żywymi drzewami. Jego 21 basenów, mieści w sumie
2,5 tysiąca ton wody. To ilość, która spokojnie wystarczyłaby do zatopienia niejednego statku. Zabierając  na pokład 8,5 tysiąca ludzi „Allure of the Seas” to bardziej pływające miasto niż statek.

Duński „Ebba Maersk” nie ma najmocniejszego silnika, nie pochwali się największym zanurzeniem, ani ilością pasażerów jaką może przetransportować, jednak jego niemal 400 m długości może uplasować go w rankingu na bardzo wysokiej pozycji.  

Pięć niezwykłych konstrukcji, z których każda jest klasą samą w sobie.  Pięć kategorii, które pozwolą wybrać najlepszą z nich: głębokość zanurzenia, długość, ładowność, moc silnika, maksymalna ilość pasażerów zabieranych na pokład. Który statek okaże się najmocniejszy w podsumowaniu rywalizacji w tych kilku kategoriach? Przekonacie się oglądając program „Wielka piątka” już 31 października o godz. 22.00 na Discovery Channel.

A która maszyna Waszym zdaniem wygra w tym zestawieniu?
a. TI EUROPE
b. USS GHW BUSH
c. MIGHTY SERVANT
d. EBBA MAERSK
e. ALLURE OF THE SEAS

Na odpowiedzi czekamy do wtorku, 30 października. Przesyłajcie je na adres [email protected].

Spośród osób, które poprawnie odpowiedzą na pytanie, rozlosujemy 8 zestawów książek, na które składają się książki “Okręty II wojny światowej” autorstwa Leo Marriotta oraz “Okręty lotnicze Japonii”, której autorem jest Grzegorz Barciszewski. Zapraszamy do zabawy!

Regulamin konkursu znaleźć można tutaj.