Wielka Przesmycka rozstrzygnięta

Znamy zwycięzców jednego z najbardziej prestiżowych ogólnopolskich turniejów programistycznych w Polsce, czyli tzw. Wielkiej Przesmyckiej.

W tym roku najlepiej z zadaniami poradzili sobie trzej reprezentanci Uniwersytetu Warszawskiego – Jakub Pachocki, Tomasz Kulczyński i Jan Kanty Milczek. W pierwszej dziesiątce znaleźli się również studenci Instytutu Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego.

Jakub Pachocki to trzykrotny laureat Olimpiady Informatycznej. Był także finalistą Google Code Jam. Tomasz Kulczyński, drugi z najlepszych uczestników tegorocznych zawodów we Wrocławiu, wcześniej został m.in. trzykrotnym laureatem Olimpiady Informatycznej, a także złotym i srebrnym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej. Dwukrotnym laureatem Olimpiady Informatycznej, a także złotym i srebrnym medalistą Międzynarodowej Olimpiady Informatycznej jest także trzeci z nagrodzonych– Jan Kanty Milczek.

Wielka Przesmycka to od lat jeden z najważniejszych turniejów w programowaniu indywidualnym w Polsce, w którym udział biorą najlepsi młodzi informatycy z całego kraju. Większość zawodników z czołówki tegorocznej edycji to finaliści olimpiad informatycznych i matematycznych. Spośród tegorocznych zawodników warto wspomnieć chociażby o Michale Bartoszkiewiczu i Pawle Olchawie – współtwórcach portalu Nasza Klasa, Jakubie Radoszewskim – laureacie Olimpiady Informatycznej i doktorancie na UW oraz Marcinie Dublańskim – zwycięzcy finału Międzynarodowych Mistrzostw w Grach Matematycznych i Logicznych w Paryżu.

Zawody organizowane przez Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego mają charakter otwarty. Obok siebie startują więc zarówno młodzi, choć już utytułowani informatycy, absolwenci i studenci informatyki, ale także uczniowie szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W tym roku do udziału w turnieju zakwalifikowano 90 osób. Zadaniem zawodników było znalezienie i zaprogramowanie w językach C, C++, Java, Pyton, Haskell lub ponad 20 innych, rozwiązań o charakterze algorytmicznym. Na rozwiązanie 6 zadań, w dwóch wersjach trudności – basic i professional, uczestnicy mieli 5 godzin. Głównym autorem tegorocznych zadań był Paweł Gawrychowski, wielokrotny laureat zawodów programistycznych (m.in. Mistrzostw Świata w Programowaniu Zespołowym, Top Coder, Google Code Jam), a obecnie wybitny młody naukowiec, którego prace kilkukrotnie nagradzano na najbardziej prestiżowych konferencjach naukowych.

Spośród licealistów najlepszy okazał się Bartek Dudek z XIV LO we Wrocławiu (11 miejsce). Zdobył tyle samo punktów co piąty zawodnik turnieju, ale zajął dalszą pozycję jedynie z uwagi na nieco słabszy czas rozwiązania zadań. Bardzo dobry wyniki uzyskał też Michał Łowicki z III LO we Wrocławiu. Obaj uczyli się informatyki uczęszczając od pierwszej klasy gimnazjum (odpowiednio do Gimnazjum nr 49 i Gimnazjum nr 13) na zajęcia prowadzone przez pracowników i studentów Instytutu Informatyki UWr. Najwyżej sklasyfikowanym gimnazjalistą (bardzo dobra 42 lokata) został Jarosław Kwiecień, reprezentujący Gimnazjum numer 49 z Wrocławia.

Organizatorem Wielkiej Przesmyckiej jest Instytut Informatyki Uniwersytetu Wrocławskiego. Pierwsza edycja zawodów odbyła się w 1996 roku.