Wielka sztuka sceniczna w Google Cultural Institute

Chcesz stanąć na deskach nowojorskiej Carnegie Hall, zajrzeć za kulisy Teatro Real w Madrycie, w pierwszym rzędzie obejrzeć fragment przedstawienia „Henryk V” w wykonaniu The Royal Shakespeare Company? To wszystko możesz zrobić, nie wychodząc z domu!

Nowy projekt Google Cultural Institute, Performing Arts to interaktywne spotkanie z wielką sztuką sceniczną – teatrem, muzyką, operą, baletem i nie tylko. Udostępnione właśnie wystawy to efekt współpracy Google z ponad 60 czołowymi instytucjami kultury z 20 krajów, w tym również z Polski. Ponad 150 interaktywnych historii, pokazanych na wideo 360 stopni, pozwala widzom oddać się magii przedstawienia i odwiedzić najważniejsze adresy na kulturalnej mapie świata.

Warlikowski, Kantor i historia Teatru Wielkiego

Internauci mogą w całości obejrzeć jedno z najważniejszych przedstawień polskiego teatru XXI wieku – „(A)pollonia” Krzysztofa Warlikowskiego. Jest to jeden z pierwszych spektakli dostępnych w Google Cultural Institute w pełnej wersji.

Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego przygotował dwie wystawy, które przybliżają sylwetki
i twórczość wybitnych artystów polskiego teatru. Pierwsza z nich poświęcona jest Helenie Modrzejewskiej, wielkiej polskiej szekspirzystce zwanej „Gwiazdą Dwóch Kontynentów”. Bogaty zbiór materiałów, rycin, fotografii, afiszów buduje opowieść o jej wyjątkowym życiu na co dzień i na scenie.

Druga wystawa przedstawia twórczość “najbardziej światowego z polskich artystów i najbardziej polskiego z artystów światowych” – Tadeusza Kantora. Fotografie ze spektakli reżysera i przykłady jego prac plastycznych pozwalają lepiej zrozumieć fenomen tego artysty.

Dzięki technologii Street View można obejrzeć część wnętrza Teatru Wielkiego w Warszawie.

Oko w oko z gwiazdami

Prosto z Polski możemy udać się na koncerty w Berlinie, Nowym Jorku albo w São Paulo. Teraz fotel przed komputerem, jednym kliknięciem, można zamienić na ten w pierwszym rzędzie np. w Carnegie Hall i obejrzeć „W grocie Króla Gór” w wykonaniu Orkiestry Filadelfijskiej. Wideo 360 stopni pozwala podziwiać przedstawienia spod sceny, a nawet stanąć na jej deskach obok wielkich artystów.

W każdej chwili można się odwrócić, by zobaczyć to, co oni widzą ze sceny: na dole – orkiestrę, na górze –  sprzęty sceniczne, przed sobą – jasne światło reflektorów. W ten sposób można na Google Cultural Institute zobaczyć również próbę Opery Miejskiej wraz z Miejską Orkiestrą Symfoniczną São Paulo
w Theatro Municipal de São Paulo
czy wysłuchać i obejrzeć IX Symfonię d-moll op. 125 (znaną także pod nazwą „Symfonii radości”) w Filharmonii Berlińskiej.

Z wizytą za kulisami…

W Paryżu można odwiedzić magazyny pełne barwnych teatralnych kostiumów i kopię mieszkania jednego z najsławniejszych baletmistrzów XX wieku, Rudolfa Nuriejewa. W Brukseli – sześć poziomów warsztatów, w których powstają kostiumy i peruki, a także scenografia do największych spektakli. A w Madrycie, z samego szczytu teatru, podziwiać morze i panoramę miasta z charakterystycznymi czerwonymi dachami. Ta wyjątkowa podróż po teatrach możliwa jest dzięki technologii Street View, która zapewnia panoramiczne widoki budowli na zewnątrz i od środka.

W najdrobniejszych detalach

W ramach projektu Performing Arts w Google Cultural Institute z ultradokładnością internauci obejrzą np. 40 paneli sufitowych w Loży Izraelskiej w waszyngtońskim The John F. Kennedy Center for the Performing Arts. Tylko dzięki zdjęciom zrobionym w rozdzielczości ponad 1 gigapiksela można dojrzeć patchworkowy efekt różnokolorowych kwadratów pozłacanych 22-karatowym złotem. Wystarczy przybliżyć widok i kliknąć na opcję widoku panoramicznego, by zobaczyć, jakie wrażenie robi iluzjonistyczna kurtyna w spektaklu „Otello” wystawianym w rzymskim Teatro dell’Opera. Kto ujrzał statki w oddali?

Najnowsze innowacje technologiczne pomagają internautom nie tylko uczestniczyć w wielkich wydarzeniach kulturalnych, ale również ukazują magię legendarnych obiektów.

Wszystkie wystawy 60 partnerów projektu Performing Arts można obejrzeć na g.co/performingarts oraz na stronie Google Cultural Institute.