Redakcja magazynu National Geographic Polska, jak co roku w czerwcu, zaprasza wszystkich fotografów oraz miłośników fotografowania do udziału w 5. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego.

Na zwycięzców Konkursu czekają bardzo atrakcyjne nagrody, oraz publikacja zdjęć na łamach polskiej edycji legendarnego magazynu National Geographic. Więcej>>>

Słynny na całym świecie miesięcznik w żółtych ramkach, National Geographic, wypracował swój własny i niepowtarzalny styl, publikując najlepsze na świecie, nagradzane na międzynarodowych konkursach zdjęcia i opierając na nich swoją znakomitą renomę. Warto pochwalić się tym, że w 2003 r. po raz pierwszy  w historii magazynu, nagrodę Word Press Photo otrzymały zdjęcia z jego lokalnej edycji. Były to fotografie Witolda Krassowskiego, jednego z jurorów naszego konkursu, wykonane na polecenie polskiej redakcji do reportażu o parowozowni w Wolsztynie.

-Zdjęcia publikowane w National Geographic informują, uczą, wzbudzają emocje, opowiadają więcej niż tekst - mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna magazynu i członek jury konkursu - Przy ocenie nadsyłanych zdjęć te właśnie wartości bierzemy pod uwagę. Natomiast Tomasz Tomaszewski, światowej sławy fotografik, konsultant generalny polskiej edycji magazynu oraz przewodniczący jury konkursu, radzi : - Niezmiennie od lat National Geographic wypełnia swą edukacyjną misję publikując fotografie, które w rzetelny sposób opisują świat. Prawdziwym wyzwaniem obecnych czasów, w których wszyscy używamy techniki cyfrowej, staje się wiarygodność zdjęć. Jurorzy Wielkiego Konkursu National Geographic Polska poszukiwać będą więc takich fotografii, które używają wyrafinowanego, atrakcyjnego języka wizualnego, a jednocześnie ponad wszelką wątpliwość odwzorowują świat takim, jakim on jest, a nie takim, jakim chciałby go widzieć fotograf, poprawiający oryginał w komputerze.
- Do zorganizowania konkursu fotograficznego zainspirowali redakcję czytelnicy - opowiada Agnieszka Franus, zastępca redaktor naczelnej i członek jury konkursu od pierwszej jego edycji - Często do redakcji przysyłane są zdjęcia z prośbą o fachową ocenę. Stwierdziliśmy, że skoro ludzie chętnie je robią, pokazują  i chcą ze sobą konkurować, czemu im tego nie umożliwić. Jest to również droga do znalezienia i wypromowania talentów. Generalnie na przestrzeni tych lat widać jedną tendencję - poziom zdjęć biorących udział w konkursie podnosi się. Mają coraz lepszą kompozycję, światło i precyzję wykonania.   

Pomysł na zorganizowanie przez polską edycję magazynu Wielkiego Konkursu Fotograficznego uzyskał poparcie i został doceniony przez Towarzystwo National Geographic. Redakcja otrzymała w 2006 r. nagrodę uznania w kategorii Best New Produkt Launch Campaign. Z inspiracji polskiego konkursu Towarzystwo National Geographic zorganizowało ogólnoświatowy konkurs fotograficzny, w którym mogą wziąć udział wszystkie edycje lokalne magazynu National Geographic. Pierwszy odbył się w 2006 r. Wzięło w nim udział 10 wydań międzynarodowych.

W Wielkim Konkursie Fotograficznym zwyciężać mogą zarówno profesjonaliści, jak też początkujący fotografowie. W pierwszych trzech edycjach obydwie grupy ocenianie były osobno a jury wybierało finalistów przyznając Grand Prix konkursu oraz pierwsze miejsca i po dwa wyróżnienia w każdej z kategorii tematycznych dla każdej z grup uczestników. Zmieniło się to w czwartej edycji, gdy redaktor naczelna miesięcznika, będąca zarazem członkiem jury, Martyna Wojciechowska podkreśliła, że rywalizacja jest bardzo wyrównana, o czym świadczyć może chociażby fakt, że w dwu pierwszych edycjach Grand Prix zdobyli właśnie amatorzy.

W miarę ewoluowania konkursu zmieniały się też jego kategorie tematyczne. W trzeciej edycji z dwu pierwszych pozostały: Natura, Ludzie, Kultura natomiast Przygodę i Zwierzęta zastąpiła Extreme oraz Moja przygoda z National Geographic - specjalna kategoria dla prenumeratorów. Wprowadzono także specjalną kategorię Fotoplay z podkategoriami: "Uchwycić chwilę" i "Fotoblog" dla zdjęć wykonywanych aparatem wbudowanym w telefon komórkowy. W czwartej edycji przywrócono kategorię Zwierzęta i wprowadzono Reportaż oraz Adventure a w Playfoto podkategorie "Uchwycić chwilę tu i teraz" oraz "Pocztówki z podróży". Rezygnując z podziału na amatorów i profesjonalistów ustalono w każdej kategorii nagrodę pierwszą i po dwa wyróżnienia.
W ciągu tych pięciu lat zmieniał się też skład jury ale przewodniczył mu  zawsze niezastąpiony Tomasz Tomaszewski. Niezmiennie też w zespole jury byli ; redaktor naczelny magazynu, jego zastępca lub kierownik działu graficznego, dziennikarz i fotoreporter ,Witold Krassowski. Krzysztofa Krauzego natomiast zastąpił w trzeciej edycji Feliks Falk a w czwartej Sławomir Idziak - ludzie filmu i teatru. Artystę fotografika, prezesa Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych, Ireneusza Graffa w trzeciej edycji "podmienił" Tomasz Bagiński, artysta malarz, animator, reżyser nominowany do Oscara za film Katedra, a w czwartej Czarek Sokołowski - fotoreporter.

Od początku, czyli od 2005 roku, kiedy to odbyła się pierwsza edycja konkursu, cieszył się on ogromnym zainteresowaniem - jego plonem było 50 tysięcy zdjęć w pierwszym roku, 52 tysiące w drugim a w czwartym 45 tysięcy zdjęć oraz ponad 7 tysięcy zdjęć w kategorii Playfoto.

Wszystkie nagrodzone prace opublikowane zostały na łamach National Geographic oraz nagrodzone profesjonalnym sprzętem, biletami lotniczymi i drukarkami. Ale niewątpliwie najważniejsza jest satysfakcja oraz konkretne przeżycie związane z momentem wykonania danego zdjęcia. Tak oto o tym mówi fotograf amator, Antoni Kasprzak, zdobywca Grand Prix drugiej edycji za zdjęcie lecącego w śnieżycy bielika: - Zima była mroźna...bieliki z Puszczy Noteckiej kryły się na polanie w głębi lasu. Zbudowałem tam czatownię. Podczas śnieżycy bielik przeleciał tak blisko, że od jego skrzydeł poruszył się materiał maskujący moją kryjówkę.