Wielki Konkurs Fotograficzny National Geographic Polska

5. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic Polska rozpoczęta!

Redakcja magazynu National Geographic Polska, jak co roku w czerwcu, zaprasza wszystkich fotografów oraz miłośników fotografowania do udziału w 5. edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego.

Na zwycięzców Konkursu czekają bardzo atrakcyjne nagrody, oraz publikacja zdjęć na łamach polskiej edycji legendarnego magazynu National Geographic. Więcej>>>

Słynny na całym świecie miesięcznik w żółtych ramkach, National Geographic, wypracował swój własny i niepowtarzalny styl, publikując najlepsze na świecie, nagradzane na międzynarodowych konkursach zdjęcia i opierając na nich swoją znakomitą renomę. Warto pochwalić się tym, że w 2003 r. po raz pierwszy  w historii magazynu, nagrodę Word Press Photo otrzymały zdjęcia z jego lokalnej edycji. Były to fotografie Witolda Krassowskiego, jednego z jurorów naszego konkursu, wykonane na polecenie polskiej redakcji do reportażu o parowozowni w Wolsztynie.

-Zdjęcia publikowane w National Geographic informują, uczą, wzbudzają emocje, opowiadają więcej niż tekst – mówi Martyna Wojciechowska, redaktor naczelna magazynu i członek jury konkursu – Przy ocenie nadsyłanych zdjęć te właśnie wartości bierzemy pod uwagę. Natomiast Tomasz Tomaszewski, światowej sławy fotografik, konsultant generalny polskiej edycji magazynu oraz przewodniczący jury konkursu, radzi : – Niezmiennie od lat National Geographic wypełnia swą edukacyjną misję publikując fotografie, które w rzetelny sposób opisują świat. Prawdziwym wyzwaniem obecnych czasów, w których wszyscy używamy techniki cyfrowej, staje się wiarygodność zdjęć. Jurorzy Wielkiego Konkursu National Geographic Polska poszukiwać będą więc takich fotografii, które używają wyrafinowanego, atrakcyjnego języka wizualnego, a jednocześnie ponad wszelką wątpliwość odwzorowują świat takim, jakim on jest, a nie takim, jakim chciałby go widzieć fotograf, poprawiający oryginał w komputerze.
– Do zorganizowania konkursu fotograficznego zainspirowali redakcję czytelnicy – opowiada Agnieszka Franus, zastępca redaktor naczelnej i członek jury konkursu od pierwszej jego edycji – Często do redakcji przysyłane są zdjęcia z prośbą o fachową ocenę. Stwierdziliśmy, że skoro ludzie chętnie je robią, pokazują  i chcą ze sobą konkurować, czemu im tego nie umożliwić. Jest to również droga do znalezienia i wypromowania talentów. Generalnie na przestrzeni tych lat widać jedną tendencję – poziom zdjęć biorących udział w konkursie podnosi się. Mają coraz lepszą kompozycję, światło i precyzję wykonania.   

Pomysł na zorganizowanie przez polską edycję magazynu Wielkiego Konkursu Fotograficznego uzyskał poparcie i został doceniony przez Towarzystwo National Geographic. Redakcja otrzymała w 2006 r. nagrodę uznania w kategorii Best New Produkt Launch Campaign. Z inspiracji polskiego konkursu Towarzystwo National Geographic zorganizowało ogólnoświatowy konkurs fotograficzny, w którym mogą wziąć udział wszystkie edycje lokalne magazynu National Geographic. Pierwszy odbył się w 2006 r. Wzięło w nim udział 10 wydań międzynarodowych.

W Wielkim Konkursie Fotograficznym zwyciężać mogą zarówno profesjonaliści, jak też początkujący fotografowie. W pierwszych trzech edycjach obydwie grupy ocenianie były osobno a jury wybierało finalistów przyznając Grand Prix konkursu oraz pierwsze miejsca i po dwa wyróżnienia w każdej z kategorii tematycznych dla każdej z grup uczestników. Zmieniło się to w czwartej edycji, gdy redaktor naczelna miesięcznika, będąca zarazem członkiem jury, Martyna Wojciechowska podkreśliła, że rywalizacja jest bardzo wyrównana, o czym świadczyć może chociażby fakt, że w dwu pierwszych edycjach Grand Prix zdobyli właśnie amatorzy.

W miarę ewoluowania konkursu zmieniały się też jego kategorie tematyczne. W trzeciej edycji z dwu pierwszych pozostały: Natura, Ludzie, Kultura natomiast Przygodę i Zwierzęta zastąpiła Extreme oraz Moja przygoda z National Geographic – specjalna kategoria dla prenumeratorów. Wprowadzono także specjalną kategorię Fotoplay z podkategoriami: “Uchwycić chwilę” i “Fotoblog” dla zdjęć wykonywanych aparatem wbudowanym w telefon komórkowy. W czwartej edycji przywrócono kategorię Zwierzęta i wprowadzono Reportaż oraz Adventure a w Playfoto podkategorie “Uchwycić chwilę tu i teraz” oraz “Pocztówki z podróży”. Rezygnując z podziału na amatorów i profesjonalistów ustalono w każdej kategorii nagrodę pierwszą i po dwa wyróżnienia.
W ciągu tych pięciu lat zmieniał się też skład jury ale przewodniczył mu  zawsze niezastąpiony Tomasz Tomaszewski. Niezmiennie też w zespole jury byli ; redaktor naczelny magazynu, jego zastępca lub kierownik działu graficznego, dziennikarz i fotoreporter ,Witold Krassowski. Krzysztofa Krauzego natomiast zastąpił w trzeciej edycji Feliks Falk a w czwartej Sławomir Idziak – ludzie filmu i teatru. Artystę fotografika, prezesa Związku Polskich Fotografików Przyrodniczych, Ireneusza Graffa w trzeciej edycji “podmienił” Tomasz Bagiński, artysta malarz, animator, reżyser nominowany do Oscara za film Katedra, a w czwartej Czarek Sokołowski – fotoreporter.

Od początku, czyli od 2005 roku, kiedy to odbyła się pierwsza edycja konkursu, cieszył się on ogromnym zainteresowaniem – jego plonem było 50 tysięcy zdjęć w pierwszym roku, 52 tysiące w drugim a w czwartym 45 tysięcy zdjęć oraz ponad 7 tysięcy zdjęć w kategorii Playfoto.

Wszystkie nagrodzone prace opublikowane zostały na łamach National Geographic oraz nagrodzone profesjonalnym sprzętem, biletami lotniczymi i drukarkami. Ale niewątpliwie najważniejsza jest satysfakcja oraz konkretne przeżycie związane z momentem wykonania danego zdjęcia. Tak oto o tym mówi fotograf amator, Antoni Kasprzak, zdobywca Grand Prix drugiej edycji za zdjęcie lecącego w śnieżycy bielika: – Zima była mroźna…bieliki z Puszczy Noteckiej kryły się na polanie w głębi lasu. Zbudowałem tam czatownię. Podczas śnieżycy bielik przeleciał tak blisko, że od jego skrzydeł poruszył się materiał maskujący moją kryjówkę.

 

Tekst: Agnieszka Budo

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć nagrodzonych w poprzednich edycjach konkursu.

Grand Prix. 4. edycja WKF NG I miejsce. Reportaż. 4. edycja WKF NG I wyróżnienie. Reportaż. 4. edycja WKF NGII wyróżnienie. Reportaż. 4.edycja WKF NG 3. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic 2. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic 1. edycja Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic 

Zgłoszenia do 5 edycji Wielkiego Konkursu Fotograficznego National Geographic