Wielochorobowość znakiem naszych czasów. Jak z nią walczyć?

Ukryte powiązania między poszczególnymi chorobami u tych samych osób są trudne do wychwycenia przez wielu lekarzy. Zjawisko znane jako wielochorobowość postępuje wraz z wiekiem, a w kolejnych dekadach będzie pod tym względem jeszcze gorzej. Czy da się z tym walczyć?
Czy z chorobami współistniejącymi da się walczyć? Nowe ustalenia /Fot. Pixabay

Czy z chorobami współistniejącymi da się walczyć? Nowe ustalenia /Fot. Pixabay

Wielochorobowość to zjawisko występowania kilku (co najmniej dwóch) chorób jednocześnie u jednej osoby. Dotyczy zwykle chorób przewlekłych, które wpływają na jakość i długość życia. Statystyki wskazują, że w Unii Europejskiej co najmniej 50 mln osób cierpi na wielochorobowość, a z roku na rok liczba ta będzie tylko rosnąć (bo społeczeństwo się starzeje).

Czytaj też: Nie tylko duży brzuch. Tłuste jedzenie przyczynia się do rozwoju nieuleczalnej choroby

Naukowcy z University College London (UCL) przeanalizowali dane czterech milionów Anglików, by zidentyfikować wzorce chorobowe u tych samych osób. W pracy opublikowanej w Lancet Digital Health, wykorzystano rutynowe dane z rejestrów zdrowotnych do identyfikowania 308 powszechnych chorób psychicznych i fizycznych. Pochodziły one zarówno kobiet, jak i mężczyzn o różnym pochodzeniu etnicznym. Odkryto nieznane wcześniej zależności.

Wielochorobowość – jak z nią walczyć?

Nadciśnienie tętnicze było najsilniej związane z chorobami nerek u osób w wieku 20-29 lat, ale u pacjentów z dyslipidemią (zaburzeniom gospodarki jelitowej), otyłością i cukrzycą typu 2 najczęściej objawiało się po 40. roku życia.

Czytaj też: Astma pod kontrolą? Badanie moczu pozwoli określić ciężkość choroby

Rak piersi był związany z licznymi chorobami współistniejącymi u osób z różnych grup etnicznych, astma z różnymi chorobami współistniejącymi u obu płci, a choroba dwubiegunowa z różnymi chorobami współistniejącymi u osób w młodszym wieku (w porównaniu z osobami w starszym wieku). Uzyskane wyniki pomogą poprawić planowanie rutynowych badań i opieki pacjentów nie tylko w Anglii, ale i całej Europie.

Powiązania między różnymi chorobami mogą zaskoczyć /Fot. UCL

Prof. Spiros Denaxas z UCL Institute of Health Informatics mówi:

Miliony ludzi żyją z wieloma chorobami, jednak nasze zrozumienie tego, jak i kiedy się one objawiają, jest ograniczone. Ten projekt badawczy jest pierwszym krokiem w kierunku zrozumienia, jak te choroby współwystępują i określenia, jak najlepiej je leczyć.

Wyniki powinny pomóc pacjentom lepiej zrozumieć własne choroby, lekarzom lepiej zaplanować leczenie osób z wielochorobowością, a naukowcom opracować nowe lub wykorzystać istniejące terapie do zwalczania chorób współistniejących. Korzyści z tego typu badań czerpią wszyscy, a to z kolei krok w stronę zdrowszego społeczeństwa.