Wielozadaniowość lepiej wychodzi kobietom

Badania przeprowadzone przez psychologów z Wielkiej Brytanii wskazują, że w przełączaniu się między zadaniami mężczyźni są wolniejsi i gorzej zorganizowani.

To nie mit, kobiety naprawdę lepiej radzą sobie z wykonywaniem kilku zadań jednocześnie, szczególnie w niektórych przypadkach.

Obie płcie z trudem radzą sobie z wyznaczaniem priorytetów, ale średnio to mężczyźni są gorsi w robieniu kilku rzeczy na raz – wskazują badania opublikowanie w czasopiśmie “BMC Psychology”. Dlaczego tak się dzieje i czy dotyczy to wszystkich rodzajów wykonywanych zadań czy jedynie niektórych? 

Zdaniem jednego z autorów, wyniki badań mogą nieść za sobą poważne konsekwencje np. dotyczące organizacji pracy w firmach. 

– Wielozadaniowość staje się coraz bardziej istotna w pracy. Jednak wszystkie nasze urządzenia, gadżety są bardzo rozpraszające i zakłócają tryb naszej pracy. Nasze badania wskazują, że mężczyźni znacznie gorzej to znoszą – powiedział w rozmowie z BBC współautor badania Dr Gijsbert Stoe z Uniwersytetu w Glasgow.

Naukowcy porównali 120 kobiet i mężczyzn najpierw za pomocą testu komputerowego, w którym trzeba było przełączać się między liczeniem a rozpoznawaniem kształtów. Obie płcie radziły sobie dobrze z wykonywaniem tych zadań oddzielnie. Jednak ich przemieszanie wszystkim sprawiło trudność. Zarówno kobiety, jak i mężczyźni zwolnili i robili więcej błędów im szybciej musieli zmieniać zadania. 

Mężczyźni byli znacząco wolniejsi. Udzielenie odpowiedzi zajęło im 77% więcej czasu niż przy wykonywaniu zadań w odpowiedniej kolejności, natomiast kobietom – 69% więcej. 

Następnie uczestnicy przeszli kolejny test, który miał bardziej odzwierciedlić warunki panujące w pracy. Kobiety i mężczyźni w ciągu 8 minut musieli zrobić kilka rzeczy – zlokalizować na mapie restaurację, policzyć coś, porozmawiać przez telefon i zdecydować, jak szukaliby zgubionego klucza w danym miejscu. Zrobienie tego w tak krótkim czasie było niemożliwe, więc chodziło o to, by uporządkować zadania, zrealizować te najistotniejsze i poradzić sobie z presją czasu.

Kobiety okazały się tutaj znacznie lepsze. Podeszły do sprawy bardziej metodologicznie i zastosowały konkretne strategie, by poradzić sobie z zadaniem. Wybory mężczyzn były często nielogiczne i trudne do wytłumaczenia. 

Pod wpływem czasu kobiety okazywały się lepiej zorganizowane. Więcej czasu zajmowało im przemyślenie strategii przez ruszeniem do działania. Mężczyźni byli bardziej impulsywni, zbyt pochłaniała ich zadana sytuacja. To pokazuje, że w sytuacji stresowej kobiety są bardziej skłonne do zatrzymania się i przemyślenia tego, co dzieje się wokół nich. 

Naukowcy zauważyli także ciekawą prawidłowość. Choć wyniki są jednoznaczne, to właśnie mężczyźni są przekonani, że doskonale radzą sobie z wieloma zadaniami jednocześnie, podczas gdy kobiety nie doceniają u siebie takiej umiejętności. 

Zdaniem badaczy, lepsza organizacja kobiet wynika z .. doświadczenia. Zgodnie z teorią ewolucji to także kobiety od początku musiały wykonywać kilka zadań jednocześnie – gotować, zajmować się dziećmi, podczas gdy mężczyzna wykonywał bardziej “linearne” zadania np. złapanie i zabicie zwierzęcia. 

– Ujmując to wprost, gdyby kobiety nie radziły sobie z wieloma zadaniami jednocześnie, to prawdopodobnie by nas tu dziś nie było – podsumował jeden z autorów badania.