Miłość od zdrady do zdrady? Wierność to cecha, której nie mamy we krwi

Naukowcy potwierdzają od dawna znaną zasadę w relacjach damsko-męskich. Kto raz zdradził, zrobi to ponownie. Wierność po prostu nie wszyscy mają we krwi.
Mężczyźni zdradzają częściej, ale kobietom także to się zdarza – i to regularnie /Fot. Pixabay

Mężczyźni zdradzają częściej, ale kobietom także to się zdarza – i to regularnie /Fot. Pixabay

Aż 42 proc. społeczeństwa polskiego ma za sobą doświadczenia związane ze zdradą. W romanse z osobami pozostającymi w stałych związkach angażuje się ponad połowa Polaków i co trzecia Polka. Takie wyniki mogą być dla niektórych zaskoczeniem, ale to niestety potwierdza, że wierności wcale nie mamy we krwi.

Teraz naukowcy z University of Denver postanowili sprawdzić, czy niewierność w poprzednim związku była czynnikiem ryzyka dla niewierności w związku obecnym. Aby to ocenić, wzięto pod lupę 484 osoby w romantycznych związkach różnopłciowych i zapytano je o ich pozazwiązkową aktywność seksualną (czyli o potencjalną zdradę), a także o to, czy podejrzewają o to swoich partnerów. Następnie śledzono te osoby do następnego związku.

Czytaj też: Żurnalowa atrakcyjność, oziębłość, zdrada. Miłość toksyczna ma wiele twarzy

W badaniu, które trwało pięć lat, stwierdzono, że osoby zdradzające w pierwszym związku, były trzy razy bardziej skłonne do zdrady kolejnego partnera/partnerki w porównaniu do osób, które były cały czas wierne. Szczegóły opublikowane w czasopiśmie Archives of Sexual Behavior wskazują, że ci, którzy podejrzewali swojego partnera o zdradę, byli aż cztery razy bardziej skłonni do podobnych insynuacji w stosunku do następnego partnera. Co ciekawe, osoby, które wiedziały na pewno, że ich pierwszy partner zdradzał, a nie tylko podejrzewały to, były dwukrotnie bardziej skłonne do zgłoszenia, że ich kolejny partner również zdradzał.

To oznacza, że wcześniejsza zdrada jest ważnym czynnikiem ryzyka niewierności w kolejnych związkach. Zasada jest brutalna, ale niezwykle prosta: jeżeli ktoś zdradzał wcześniej, istnieje znacznie większa szansa, że zrobi to ponownie – z obecnym związku lub w następnym. Prędzej czy później jednak do tego dojdzie. Wnioski wydają się być zbieżne z teoriami psychologów dotyczącymi samej natury zdrady i tego, że niektórzy po prostu “mają ją we krwi”.

Badania uczonych z University of Denver przeprowadzono na niewielkiej próbie, więc potwierdzenie wniosków wymaga jej powiększenia. W kolejnych eksperymentach, naukowcy chcą także sprawdzić, czy podobna zależność dotycząca niewierności występuje również wśród par jednopłciowych.