WikiLeaks – niebezpieczna prawda

Discovery Channel zaprasza na sensacyjny dokument, który pokazuje historię demaskatorskiej organizacji WikiLeaks. Obejrzyj film o kulisach jednej z najbardziej kontrowersyjnych spraw ostatniej dekady, której zakończenia nadal nie znamy.

WikiLeaks to międzynarodowa organizacja non-profit, która publikuje prywatne, tajne i zastrzeżone informacje pochodzące z anonimowych źródeł i przecieków. Pod koniec 2010 roku wywołała ona kontrowersje, publikując na stronie internetowej setki tysięcy zastrzeżonych, amerykańskich dokumentów dyplomatycznych i wojskowych.

Dokument pokazuje historię Juliana Assange’a – człowieka, który jest charyzmatycznym założycielem strony, jak i wrogiem numer jeden Pentagonu. W wywiadzie na wyłączność, Assange opowiada o motywach, które stoją za działaniami WikiLeaks oraz wpływie, jaki wywarły one na całym świecie.

Film w reżyserii nagradzanych dziennikarzy śledczych – Paula Moreiry i Luca Hermanna – zabiera widzów do Londynu, Waszyngtonu, Reykjaviku i Paryża. Podczas tej podróży spotykamy dziennikarzy oraz hackerów pracujących dla WikiLeaks, którzy walczą o transparentność i przeciwstawiają się wszechobecnym zasadom tajemnicy wojskowej. Dokument zawiera także rozmowę z byłym współpracownikiem Assange’a – Danielem Domscheit-Bergiem. Odszedł on z WikilLeaks twierdząc, że pęd ku publikowaniu kolejnych sensacji zagraża budowie stabilnej pozycji organizacji.

„Tworzenie filmu było niezwykle uciążliwym i wymagającym zajęciem” – powiedział Luc Hermann. „Musieliśmy podróżować dwukrotnie do Londynu bez kamery, jedynie po to, aby przekonać Juliana Assange’a do udzielenia wywiadu. Mając na względzie wydarzenia z końca 2010 roku wiemy, w jak wielkim stresie żyli członkowie WikiLeaks i dlaczego z taką nieufnością odnosili się do nas”.