Wirtualna sekcja zwłok

Szwedzki naukowiec otrzymał prestiżową nagrodę Lennarta Nilssona w dziedzinie fotografii medycznej.

          Przyznawana co roku nagroda Lennarta Nilssona jest jedną z najbardziej prestiżowych nagród w dziedzinie fotografii naukowej i medycznej. W tym roku nagrode otrzymał Anders Persson, dyrektor szwedzkiego Center for Medical Image Science and Visualisation.   

          Anders Persson wraz ze swoim zespołem za pomocą kombinacji kilku metod obrazowania – rezonansu magnetycznego, tomografii ultradźwiękowej i pozytonowej tomografii emisyjnej –  wykonuje niezwykłe trójwymiarowe zdjęcia. Po otrzymaniu wstępnych obrazów Persson łączy je w obrazy finalne, na których wyraźnie widać wiele szczegółów anatomicznych obiektu. Technika taka zdobyła uznanie wśród specjalistow z szeregu dziedzin stosowanych. Szczególną popularnością cieszy się ona wśród ekspertów medycyny sądowej, dla których tego rodzaju zdjęcia otworzyły nowe, niespotykane do tej pory możliwości.

          Komitet nominacyjny składający się z wybitnych fotografów i naukowców z różnych krajów świata, umotywował swój wybór następująco: „Metoda obrazowania Andersa Perssona jest połączeniem nowoczesnych technologii z jasnym przekazem komunikacyjnym oraz z artystyczną wrażliwością. Odsłania on sekrety ciała z niespotykaną precyzją, tworząc obrazy zrozumiałe zarówno dla niewtajemniczonych, jak i dla fachowców”. Galerię zdjęć laureata nagrody Lennarta Nilssona można obejrzeć tutaj. JSL

źródło: www.lennartnilssonaward.se