Wirtualny Zderzacz Hardonów – nowa atrakcja w Koperniku

Wejdziesz do tunelu z ciekawości. Wewnątrz będziesz się świetnie bawić. Wychodząc z niego stwierdzisz, że rozumiesz istotę poważnych badań naukowych, a takie określenia jak „zderzanie cząstek elementarnych” czy „nadawanie masy przez pole Higgsa” nie są już tylko określeniami ze słownika wyrazów obcych. Centrum Nauki Kopernik zaprasza do Wirtualnego Zderzacza Hadronów!

Wirtualny Zderzacz Hadronów to zupełnie nowy eksponat, który zostanie udostępniony na wystawie „Wszechświat i cząstki” z okazji 60. rocznicy powstania CERN.

W trzymetrowym tunelu zainstalowany jest potężny ekran,  7 projektorów i sensor  kinect. To wystarczy, by zagrać w niesamowity protonowy football.

Zasady odbiegają nieco od oryginalnych – mamy dwie osoby i dwie wirtualne, protonowe piłki. Każdy kopie swoją tak, by trafiła w piłkę przeciwnika. W wyniku tego dochodzi do zderzenia, takiego samego jak w Wielkim Zderzaczu Hadronów. W ten sposób każdy będzie mógł sam sprawdzić, jakie nowe cząstki tworzy i jaki wpływ na kolizję ma siła uderzenia. 

Druga interaktywna gra pozwala stworzyć niezwykłe wizualizacje samego siebie. Stając przed projektorem będzie można zobaczyć samego siebie w polu Higgsa i poza nim. Jaki będzie tego efekt? Podpowiedzią może być fakt, że pole to nadaje obiektom masę.

Wirtualny Zderzacz Hadronów będzie dostępny od 8 lutego do 2 marca.

Wstęp w ramach biletu na wystawy stałe Centrum Nauki Kopernik.

Interactive LHC Tunnel from CERN MediaLab on Vimeo.