Wodór to już realna alternatywa dla paliw kopalnych. Eksperci zaprezentowali argumenty

Jak wynika z ustaleń naukowców z Uniwersytetu w Houston, paliwo wodorowe może stanowić realną opcję jako zamiennik dla ropy naftowej czy gazu ziemnego. Czy to punkt zwrotny w kontekście eksploatacji paliw kopalnych?
Wodór to już realna alternatywa dla paliw kopalnych. Eksperci zaprezentowali argumenty

Według autorów badań w tej sprawie, wodór w formie paliwa może być kuszącą opcją zarówno pod względem kosztów i wpływu na środowisko naturalne. Analizy dotyczyły realiów Teksasu, gdzie każdego roku sektor transportu emituje ponad 230 milionów ton dwutlenku węgla.

Czytaj też: Ten silnik sprawi, że Chińczycy będą mieli najcichsze okręty podwodne na świecie

Zwyczajowo stosowane paliwa, takie jak benzyna i olej napędowy, zawdzięczają swoją popularność wysokiej gęstości energetycznej. Niestety, ich spalanie jest związane z powstawaniem szkodliwych dla środowiska gazów cieplarnianych. Z tego względu inżynierowie pracują nad alternatywnymi rozwiązaniami, a jednym z takowych są ogniwa wodorowe. 

Rzeczone paliwo może być produkowane i spalane bez wytwarzania dwutlenku węgla czy metanu, choć do tej pory największym problemem wydawały się relatywnie wysokie koszty – a na pewno wyższe niż w przypadku paliw kopalnych. Jak wynika z informacji udostępnionych przez Departament Transportu Teksasu, w roku podatkowym 2022 w Houston zarejestrowano około 5,5 miliona pojazdów. Gdyby wszystkie były napędzane wodorem, to różnica w emisjach byłaby – delikatnie mówiąc – zauważalna.

Wodór ma podstawową przewagę nad paliwami kopalnymi: jego spalanie nie prowadzi do powstawania szkodliwych gazów, takich jak dwutlenek węgla czy metan

Jak przekonują badacze, Houston jest świetnym miejscem dla rozwoju tego typu projektów. Znajduje się tam wystarczająca ilość systemów filtrowania wody i komercyjnych systemów wspomagających wytwarzanie wodoru. Poza tym, istnieje szereg rurociągów wykorzystywanych do przesyłu gazu ziemnego, których można byłoby użyć do transportu wodoru. 

Czytaj też: Krzem poszedł tam w odstawkę. Chińczycy przerzucili się na inny składnik w produkcji fotowoltaiki

Biorąc pod uwagę metodę wytwarzania wodoru znaną jako SMRCC, polegającą na parowym reformingu metanu z wychwytywaniem dwutlenku węgla, naukowcy stwierdzili, że takie paliwo można byłoby dostarczać w cenie wynoszącej 6,10 USD za kilogram wodoru. Jak podsumowali autorzy przytoczonych wniosków, z ich ustaleń wynika, że wodór może być konkurencyjną cenowo i przyjazną dla środowiska opcją dla konsumentów, przedsiębiorstw i decydentów w aglomeracji Houston.