Wojciech Różowski zwyciężył w konkursie E(x)plory

Festiwal Młodych Naukowców E(x)plory po raz czwarty został zorganizowany przez Fundację Zaawansowanych Technologii. Wydarzenie jest jednym z największych w Polsce konkursów naukowych dla najmłodszych badaczy, w wieku 14-20 lat.

Wojciech Różowski, licealista z Krzeszowic, który stworzył od podstaw modularny system operacyjny, wygrał IV edycję Konkursu Naukowego E(x)plory. Swój autorski projekt zaprezentuje na największym konkursie informatycznym w Europie – Infomatrix.

1. miejsce za stworzenie modularnego systemu operacyjnego

W tym roku pierwsze miejsce zajął Wojciech Różowski z Liceum Ogólnokształcącego im. Tadeusza Kościuszki w Krzeszowicach. Uczeń już od kilku lat pracował nad stworzeniem modularnego systemu operacyjnego.

“Ze względu na swoją budowę system nie zawiesza się, a sposób jego implementacji ułatwia przenoszenie na różne architektury sprzętowe. Charakteryzuje się on wysoką stabilności, a zarazem dużą szybkością działania oraz niezawodnością” – wyjaśnia młody wynalazca. Wojciech Różowski także w ubiegłym roku zgłosił swój projekt do konkursu E(x)plory, ale nie wygrał. Licealista jednak nie poddał się, przez rok rozwijał swój pomysł i dzięki temu w tym roku uczniowi udało się wywalczyć w konkursie pierwsze miejsce.

2. miejsce – badanie produkcji egzopolisacharydów przez bakterie kwasu mlekowego

Drugie miejsce w konkursie E(x)plory zajął w tym roku Jan Przybyłowicz z II Liceum Ogólnokształcącego im. Stefana Batorego w Warszawie. Uczeń zbadał procesy, jakie zachodzą m.in. w kefirze. Młody badacz sprawdzał wpływ heptahydratu siarczanu magnezu na produkcję egzopolisacharydów przez bakterie kwasu mlekowego. Egzopolisacharydy w przemyśle spożywczym pełnią rolę zagęszczacza i polepszają właściwości smakowe przetworów mlecznych. Licealista ustalił, że przy określonym stężeniu heptahydratu siarczanu magnezu w roztworze kefiru, bakterie kwasu mlekowego produkują aż o 58,4 proc. więcej egzopolisacharydów, eliminując konieczność stosowania syntetycznych składników w celu polepszenia jakości smaku przetworów mlecznych. “Spożywanie egzopolisacharydów może być korzystne dla zdrowia, bo wykazują one działanie antyrakowe, obniżają poziom cukru i cholesterolu we krwi, hamują wzrost ciśnienia oraz mają potencjał immunoregulacyjny” – przekonuje Jan Przybyłowicz.

3. miejsce – multipotencjalny bioimplant

Miejsce na podium wywalczyły też licealistki Dominika Bakalarz z Opola i Joanna Jurek z Piotrkowa Trybunalskiego dzięki projektowi Origami BioBandage, multipotencjalnemu bioimplantowi. Uczennice pracowały nad wytworzeniem implantu składającego się z polimerowej nanomaty pokrytej komórkami macierzystymi. Jak podkreślają, prowadzone przez nie badania pozwoliły na zastosowanie implantu do stymulacji regeneracji tkanki kostnej np. u chorych z osteoporozą.

W tegorocznym Krajowym Finale Konkursu Naukowego E(x)plory 39 najlepszych młodych naukowców z całej Polski zaprezentowało 27 innowacyjnych wynalazków. Finaliści walczyli o stypendia naukowe w wysokości 3 tys. zł, 6 tys. zł i 10 tys. zł. Poza tym w tym roku 11 młodych badaczy dostanie możliwość reprezentowania Polski na prestiżowych zagranicznych konkursach naukowych w Rumunii, Holandii, Belgii i USA.

Czytaj więcej:  NAUKOLATKI: MŁODZI ODKRYWCY PODBIJAJĄ ŚWIAT NAUKI