Wojskowy dron idealny. Proteus będzie latającym bezzałogowcem do wszystkiego

Firma Leonardo we współpracy z brytyjskim Ministerstwem Obrony (MoD) zaprezentowała zaawansowany koncept demonstratora technologii drona “Proteus” podczas wydarzenia Defence and Security Equipment International (DSEI) w Londynie 22 września 2023 roku. Dlaczego jest to idealny wojskowy dron? O tym właśnie poniżej.
Wojskowy dron idealny. Proteus będzie latającym bezzałogowcem do wszystkiego

Wojskowy dron Proteus będzie unikatem dla marynarki Wielkiej Brytanii

W ramach kolejnej fazy kontraktu z lipca 2022 roku firma Leonardo i brytyjskie ministerstwo obrony pracują nad projektem Proteus, który stanowi kwintesencję dojrzałości koncepcyjnej dla bezzałogowego VTOL, czyli drona latającego o możliwości startu i lądowania w pionie. Projekt ten kładzie nacisk na modularność, zapewniając szybką zdolność dostosowania dronów zarówno dla sił morskich, jak i lądowych, co jest kluczowe dla operacji przeprowadzanych np. z lotniskowca. Firma wspomina, że tego typu projekt symbolizuje znaczący postęp w technologii dronów VTOL oraz ogólnej modularności, więc kiedy dojdzie do jego finalizacji oraz wprowadzenia na służbę, wniesie możliwości wojska na zupełnie nowy poziom.

Czytaj też: Nowy dron bojowy brytyjskiej armii. Nie będzie szkoda go poświęcić w razie potrzeby

We współpracy z DE&S, firma Leonardo nadal bada potencjalne systemy, które przyczynią się do ostatecznej architektury demonstratora technologii, powstającego aktualnie na bazie najnowocześniejszych technologii w sektorze. Mowa o technikach produkcyjnych z wykorzystaniem drukarek 3D oraz rozwoju cyfrowego bliźniaka, co w połączeniu zapewnia zrównoważenie zdolności, wydajności, kosztów, zrównoważonego rozwoju i obsługi.

Czytaj też: Lasery będą strącać drony jak muchy. Potężna broń trafi do brytyjskiej armii

Konstrukcja Proteusa jest optymalizowana pod kątem operacji morskich, a jego jednosilnikowy napęd będzie zdolny do realizowania szerokiej gamy ról. Mowa o misjach patrolowych, dostawczych oraz stricte rozpoznania w poszukiwaniu zagrożeń. Przewiduje się, że demonstrator technologii drona Proteus będzie latać w połowie tej dekady, ustanawiając zupełnie nowy kamień milowy w rozwoju dronów o zdolności do lotów autonomicznych. Jest to dowód na udaną współpracę między Leonardo a brytyjskim rządem, który angażuje się w dostarczanie Siłom Zbrojnym technologicznej przewagi w ciągle ewoluującej dziedzinie obronności.